Tükendi

Nancy Atakan, Kavramsal Sanat başta olmak üzere Süreç Sanatı, Fluxus, Gösteri Sanatı, Oluşumlar, Yeryüzü Sanatı, Vücut Sanatı, Eylemler ve Yoksul Sanat alanlarını araştırarak doktora tezini 1994’te tamamladı. Tezinin bir bölümünü kitaba dönüştürme fikri ise bizim de ısrarımızla daha sonra ortaya çıktı. Hazırladığı tez önemliydi ve bir rafa kaldırılıp orada kalmamalıydı. Zira o yıllarda bazı dergilerde çıkan kısıtlı tercüme yazılar haricinde çağdaş sanata dair bir kitap bulunmuyordu. Nihayet tezin kitap haline gelmesi için Nancy Atakan uzunca bir süre çalıştı ve kitap 1998 yılında basıldı. Arayışlar kitabı, çağdaş sanatı anlamak isteyen sanatçılar, sanat izleyicileri ve özellikle sanat öğrencileri tarafından aranan bir kitap oldu... Daha önce de ders kitabı olarak okutulan kitap.

Şimdi ise tekrar yayımlanıyor ve kitabın ek bölümünde sanatçı ile izleyicinin diyaloğa girdiği çalışmalar üreten Türkiyeli sanatçılardan bazı örnekler sunuluyor...

Gül Ilgaz
Ağustos 2008

Sanatta Alternatif Arayışlar

Nancy Atakan ABD’de doğdu; sanatçı, eğitmen ve araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul’a 1969’da yerleşti. Atakan Virginia’daki Mary Washington Üniversitesi’nde sanat atölye ve sanat tarihi eğitimi yaptıktan sonra, İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi’nde lisansüstü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde de doktora çalışmasını tamamladı. 2000 yılına kadar Robert Kolej ile Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdi. Türkiye’de belli başlı karma sergilere katılan sanatçı ABD’de, İngiltere’de, Güney Amerika’da, Kanada’da, Yunanistan’da, Hollanda’da, Küba’da, Sırbistan’da, Mısır’da ve Suriye’de de sergilere katıldı. 2000’de İngiltere’de, Oxford Üniversitesi Mary Ogilvie Galerisi’nde, 2002’de New York’ta International Longevity Center’da, 2003’te Rotterdam’da Artoteek Schiedam’da, 2007’de de Proje4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde birer kişisel sergi açtı. Video çalışmaları 2006’da Los Angeles’teki Hammer Müzesi’nde düzenlenen “LA Freewaves 10. Yeni Medya Sanat Festivali”nde, Kopenhag’da Nikolaj Çağdaş Sanat Müzesi ve Kopenhag Çağdaş Sanat Merkezi’nde yapılan “Coding: Decoding Video Show”da; 2008’de de Almanya’daki Oberhausen kentinde “54. Uluslararası Kısa Film Festivali”nde gösterildi, 2007’de bir yerleştirmesi Mısır’daki İskenderiye Kütüphanesi’nin koleksiyonuna dahil edildi. Dijital video, dijital baskı ve neon kullanarak çok sayıda iş gerçekleştirdi. Çalışmalarının çoğu imge ile sözcük arasındaki ilişkileri çözümlemeye yöneliktir, ama toplumsal, cinsiyet ya da psikolojik konular üzerinde yoğunlaşır. 2007’de küratör Marcus Graf ve sanatçı Volkan Aslan ile birlikte İstanbul’da 5533 adında bağımsız deneysel bir sanat merkezi açtı.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 177
En / Boy : 16 / 22
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 11.2008
₺18,75
Tükendi

Seramik Yapıyoruz, sadece seramiğe yeni başlayan öğrencilere seramik yapmayı öğretmek ve onun hakkında temel bilgiler vermek için değil, seramikle uzun zamandır uğraşan sanatçıların da yeni fikirler geliştirmesini sağlamak amacıyla kaleme alınmıştır. Burada, seramik yapım sürecindeki işlemler ve kullanılan yöntemler, renkli fotoğraflar ve yalın tanımlamalarla anlatılmaktadır.

Metindeki rahat ve ilgi çekici üslupla, yaratıcı keşifler için sanatçıya cesaret verilmekte ve en eski sanatlarımızdan biri olan seramik yüceltilmektedir.

Bu çeviri, kitabın güncellenmiş ve genişletilmiş üçüncü basımından yapılmıştır.

- 567 renkli resim.

- Yalın bir anlatımla işlemlerin adım adım tanımı.

- Seramik heykel ile ilgili yeni bölüm.

- Kırmızı, turuncu ve sarı renkte sırlarla ilgili yeni kısım.

- Genişletilmiş seramik sözlüğü.

- Herkesin rahatça yararlanabileceği pratik uygulamalar.

- Her bir üretim yöntemini içeren çok sayıda proje önerisi.

- Günümüz sanatçılarından seçilmiş 80 den fazla yeni iş.

Susan peterson A.B.D. de sanat okullarının seramik bölümlerinde 50 yıldan fazla süre eğitimcilik yapmış bazı bölümlerin kuruluşunu da gerçekleştirmiştir. Dünyanın her yerinde sergiler açmış ve the craft and art of clay, shoji hamada, jun kaneko, pottery by american indian women gibi kitaplar yazmıştır. Jan Peterson da bir eğitimci ve seramik-takı sanatçısıdır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 240
En / Boy : 21,6 / 28
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2017
₺67,50
Tükendi

Teknik çizimler, yada grafik çizimler moda endüstrisinde çalışan herkes için gereklidir. Tasarım fikirlerini ve giysi detaylarını kalıp kesimcileri ve dikimcilere aktarmak için kullanılan bu çizimlerin numune ve seri üretimdeki hataların önüne geçmek için doğru ve eksiksiz olarak çizilmesi son derece önemlidir.

Bu kitap adım adım metodu izleyerek zaman kazandıran ipuçları eşliğinde bir teknik çizimin nasıl yaratılacağını anlatır. Bu yöntem, çizimleri serbest el ile üretmeyi tercih edenler kadar, Adobe İllüstratör kullanmak isteyenler için de anlatılmıştır.

Kitapta 400ün üzerinde giysi stili ve yapım detayları özel olarak üretilen Amerikan bezi taslak kalıpların yanı sıra gösterilen temel kalıp biçimleri ile yer almaktadır. Bu benzersiz sunum 3 boyutlu giysi ile 2 boyutlu çizim arasındaki ilişkiyi tanımlarken okuyuculara teknik çizimlerin nasıl gerçekleştireceğini anlamalarını sağlamaktadır.

Kitabın yanında verilen CD-ROM, bir dizi CAD-Bilgisayar Destekli Tasarım Programında değiştirebileceğiniz yâda çıktı alarak tasarımlarınıza temel oluşturabileceğiniz figür şablonlarını ve temel giysi biçimlerinin çizimlerini kapsamaktadır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 224
En / Boy : 21 / 28
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2017
₺90,00
Tükendi

Seramikte neyin hata oluşturduğunu tanımlamak oldukça zordur. Herhangi bir üründe hata olarak görülen bir diğerinde bilerek tasarlanmış göz alıcı bir özellik olabilir. Örneğin çatlama, kavlama ve devitrifikasyon bazı çömlek türlerinde bilerek oluşturulmaktadır.
Genel bir kural olarak, istenmeyen her etkinin seramik hatasını oluşturduğunu düşünüyorum ve bu kitapta listelenen hataların her biri istenmeyen olarak düşünülmelidir. Örneğin krakle sırlarda çatlama çekici bir özellik olarak bilerek oluşturulurken gözenekli yapıdaki ev eşyaları üzerinde hata olarak kabul edilir.

Her bir hatanın oluşumuyla ilgili kısaca kimyasal ve teknik konular hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu konular seramikçiler ve öğrencilerin anlayışını zenginleştirecek ve kendi özel üretim koşullarında sorunlarına çözüm bulmalarını sağlayacaktır.

Gözden geçirilmiş bu baskıda, yeni bir bölüm olarak 5.Bölümde, kitap seramik hataları ile ilgili olduğundan seramikteki bu tür problemlerin daha kolay anlaşılabilmesi için biri test işlemleri ve cihazları diğeri de seramik malzemeleri ve güvenliği ile ilgili iki alt bölüm ekledim.

- Harry Fraser, 2005


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 192
En / Boy : 19 / 24,6
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2010
₺67,50
Tükendi

Bu kitap, literatürde çok ihtiyaç duyulan fırında biçimlendirme teknikleri ve bunu uygulamaya koyan sanatçılar hakkında evrensel bir araştırmadır. Kitap uluslararası alanda 50 cam sanatçısının eserlerini, bu eserlerin yapım tekniklerini ve sanatçıların görüşlerini ortaya koyarak, çağdaş cam sanatına genel bir bakışı anlatmaktadır. Kitapta aynı zamanda camın sanat dünyasındaki büyüleyici tarihi ve geçmişine bir yolculuk yapılmakta; bunun yanı sıra fırında biçimlendirme tekniklerinde üç boyutlu uygulamaları geliştiren en yenilikçi sanatçılardan biri olan Amalric Walter hakkında yeni bir araştırma sunulmaktadır. Okuyucu için bir bilgi hazinesi olan, son derece güzel bir şekilde resimlendirilen bu kitap hem aydınlatıcı hem de esin verici ilginç bir çalışma sunmaktadır.
Bu kitabı yazma nedenim üçe ayrılmaktadır: fırında biçimlendirmeyi tanımlamak, yeni nesil yapımcıları bilgilendirmek, belki de etkilemek ve son olarak da fırında biçimlendirmenin temelini oluşturan konular hakkındaki tartışmalara katkıda bulunmak ve çıkan sonuçlara anlam vermektir. Çalışmalar, çağdaş uygulamaların çeşit ve niteliklerinin yansıtıldığı etkili örneklerdir. Ayrıca kullanılan yöntem ve teknik uzmanlık konularında ipuçları verirler. Bu kitapta, sanatçının vermiş olduğu görüntülere ve yapmış olduğu açıklamalara kişisel yorum ve önerilerim de eklenerek bir değerlendirme sunulmaya çalışılmıştır. Benzer seviyelerde fırında biçimlendirme yöntemlerini uygulayan sanatçılar kabaca gruplanarak bir araya getirilmiştir. Bunun sebebi de bu alandaki uygulamaların önemini vurgulamak, birbirini destekleyecek görüntü ve bilgilere olanak sağlamaktır. Grupları oluştururken bazen fırında biçimlendirme uygulamalarını başka malzemelerle birleştirerek genişletmeye çalışan, bazen de aynı eserde birden fazla fırında biçimlendirme yöntemi kullanan sanatçılar bir araya getirilmiştir. Birçok malzemeyle ve farklı kültürel ortamlarda çalışırken ortaya çıkan sorunlarla karşılaşıldığında, camın yaratıcı ve ileriye dönük bir şekilde gelişen olanaklar sunabileceğini hep savunmuşumdur ve bu grupların oluşturduğu örnekler bu durumu izah etmektedir. Sanatçıların, bir yöntem ya da malzemenin sınırlarını zorlama arzuları, fırında biçimlendirilmiş camın günümüzde olduğu kadar geçmişte hiçbir zaman bu kadar çeşitli, yaygın ve canlı olmadığı gerçeğine rağmen, yaratıcı bir araç olarak bu arzunun sınırlarına henüz ulaşılamadığını göstermektedir.
Keıth Cummings


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 22,5 / 28,5
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2017
₺82,50
Tükendi

Son yıllarda, animasyonun, canlandırma, eğlence, canlı aksiyon filmleri, özel efektler ve tıbbi araştırmalar gibi pek çok alanda kullanımıyla ilgili bir artış söz konusudur. Animasyon, hafif eğlencenin sınırlarının ötesine yayıldığı için, animatörler ve animasyon öğrencileri yalnızca bilgisayar animasyonundaki en son teknikleri değil aynı zamanda kullanılmaya devam eden dijital olmayan teknolojilere de yanıt vermelidir.

Animasyonun Kutsal Kitabı, makul olan her animasyon sürecini ve tekniğini, geçmişteki ve günümüzdeki seçkin ve modern animatörlerin çalışma örnekleriyle açıklamakta ve incelemektedir. 750renkli görüntüyle örneklendirilen bu kitapta, aynı zamanda öğrencilerin okumakta oldukları bilgileri uygulayabilecekleri tekniklerin gösterildiği uygulama çalışmaları da yer almaktadır. Buna ek olarak öğrenciler, yapım öncesi kavramlar ve senaryolardan ilk gösterim ve bitmiş animasyonun dağıtımına dek canlandırma filmin her aşamasıyla karşılaşmaktadırlar.

Maureen Furniss, Animation Journal kurucu yayıncısı ve editörüdür. On yıldan daha uzun bir süredir animasyon dersleri vermekte ve şimdilerde Valencia’daki California Institute of Arts’da Film ve Video Bölümü’nde görev yapmaktadır. Aynı zamanda Art in Motion: Animation Aesthetics (1998) adlı kitabın yazarıdır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 340
En / Boy : 22 / 29
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2017
₺286,90
Tükendi

Bu kitap yedi baskı resim tekniği için kolay anlaşılır ve pratik bir rehberdir:

- Yüksek baskı
- Çukur baskı
- Kollagraf
- Taşbaskı
- Elekbaskı
- Mono baskı
- Karışık teknik

Her teknik, baskı kalıbının geliştirilmesinden, presin kurulumuna ve baskının çizimi için kullanılacak uygun mürekkeplerin seçimine dek ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Adım adım, kolay anlaşılır illüstrasyonlar, çağdaş baskı resim sanatçılarıyla yapılan röportajlar ve günümüz baskıresmini en iyi şekilde yansıtan çok sayıda resim, ilham verici bir kaynak oluşturmaktadır. Sayısal tekniklerin baskıresim alanında değerlendirilmesi, baskı atölyesinin kurulumu ve düzenlenmesi, sorun giderme teknikleri ve kolay anlaşılır kaynaklar listesi, bu kitabı hem deneyimli baskıresim sanatçıları, hem de yeni başlayanlar için, tek elden gerekli bir kaynak haline getirmektedir.

Beth Grabowski: Baskıresim sanatçısı ve Chapel Hill, North Carolina Üniversitesi’ de Sanat Profesörü. Yakın zamanda yapıtı Berlin’de Käthe Kollwitz’in onuruna düzenlenen bir sergide yer almıştır. “Baskıresim Atölyesi El Kitabı - 1999”( A Printshop Handbook -1999) adlı kitabın yazarıdır.

Bill Fick: Baskıresim sanatçısı ve Duke Üniversitesi Sanat Bölümünde misafir öğretim üyesi Doçent. Aynı zamanda satirik linolbaskı yapımında uzman, Cockeyed Press’in yöneticisidir.
566’sı renkli olmak üzere, 657 illüstrasyon.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 240
En / Boy : 22 / 29,2
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2017
₺82,50
Tükendi

Büyük sanat yapıtları, olağanüstü bireylerin kendi varoluşlarının – kendi içlerinde ve dünyada- hakikatiyle hesaplaşma çabalarından doğar. Sanatçının deneyimi başkalarının deneyimine dokunduğu düzeyde, çalışması da bir başkası için olaylara ilişkin taze bir bakış açısı sunar her ne kadar amaç bu olmasa da. Sanatçıların, ideallerini keşfetmeleri ve sanatları aracılığıyla kendileri için belirleyici önem taşıyan konuların anlamları üzerine tahminlerde bulunmaları açısından bu, manevi bir uğraşıdır. Sanatın en çok anlaşılmaya, anımsanmaya ve üzerinde tartışılmaya değer yönü de budur.

Çağdaş eleştiri içinde tarihin kolektif yönü vurgulanmaktayken bazıları bu kitabı “kahramanlık anlatıları” sunduğu için eleştirebilir. Bu da isabetli olur. Sanatçılar kültürün ortak deneyiminin karşısında dururlar; burada tanımlanan “kahramanlık” modelleri hayal gücünün, sezgi ve düşüncenin üstün başarılarından oluşur. Bize ilham verecek böylesi “kahramanlık anlatılarının’’ bulunmadığı bir kültür, doğrusu kasvetli bir manzara oluşturacaktır.

Bu kitap, 1940’tan günümüze sanatı, burada daha da geniş bağlamıyla ele alınan yetmiş yılı, az sayıda bölümün arasına serpiştirilmiş olan teker teker sanatçıların biricik katkılarının bir birikimi olarak inceleme girişiminde bulunmaktadır. Bu daha genel bölümler, yer darlığından daha derin bir biçimde tartışmaya olanak bulamadığım, tarihsel açısından daha az belirleyici olsa da bir takım başka harika sanatçıları da içermektedir. Bu konuyla ilgili öngörülü olmaya çalıştım ve hangi sanatçıların kendi kültürel anlarını en anlamlı biçimde şekillendirmiş olduğu konusunda bir yargıya vardım; Özellikle sanatçılar, bana kendilerine ilham veren yapıtlardan söz ederlerken dinleme konusunda dikkatli bir alan araştırmacısı olmaya çalıştım. Bunlara karşın, aynı ölçütlere uyarak derinden hayran olduğum pek çok sanatçıyla ilgili çok az şey söylediğim – ya da onları bütünüyle dışarıda bıraktığım – için söz konusu ayıklama süreci benim için aynı zamanda acılı oldu.

Belli sanatçılara ait olan ve kitapta yer alan illüstrasyon sayısının, benim onların etkisine ilişkin değerlendirmemle tam olarak orantılı olmadığını da eklemeliyim; Kimi zaman yalnızca bir düşünceyi açıklayabilmek için daha fazla resme gereksinim duyulduğu oldu. Aynı zamanda önemli sanatçıları, en belirgin etkiyi yarattıkları zamana göre kronolojik bağlam içerisinde detaylı bir kapsamla sundum. Dolayısıyla, örneğin Guston ve Bearden gibi sanatçılar, o dönemde en az yirmi yıldır oldukça iyi tanınan sanatçılar olmalarına karşın Yetmişler sanatı içerisindeki belirleyici rolleriyle ilişkili olarak gündeme gelmektedir. Son olarak, apaçık olması gereken bir şeye işaret etmek istiyorum – o da, çalışmanın Avrupa ve Amerikan sanatının bir incelemesi olarak tasarlanmış olduğu ve Paris’teki sanat sahnesinin büyük bir bölümünün en masse New York’a taşındığı ve kenti dünyanın sanat başkentine dönüştürdüğü dönem olduğu için başlangıç tarihi olarak 1940’ı seçtiğimdir. 1990’ların sonlarınagelindiğinde, tek bir sanat merkezi düşüncesi ortadan kalkmıştı; onun yerine, giderek daha muhteşem sanat mikro ekolojileri geniş kapsamlı bir incelemeyi olanaksız kılarak tüm dünyaya dağılmıştır. Dolayısıyla en güncel çalışmalar için bunun yerine küresel kültürün kimi önemli konularını anlamamıza ve ifade etmemize yardımcı olabilecek çeşitli sanatçıları incelemeye çalıştım.

Okuyucu, her şey hesaba katıldığında benim akımlara inanmadığımı açıkça görecektir. Sanat hareketleri karmaşık kalması gereken şeyleri basitleştirirler. Bilim alanında, insan, incelenen fenomenin en basit açıklamasının peşindeyken, sanatın ve sosyal bilimlerin ana fikri zihnimizi, dünyayı görme biçimimizle ilgili olarak daha fazla alternatife ve belirsizliğe açmaktır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 560
En / Boy : 22 / 28
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2017
₺479,90
Tükendi

Tarih, yazılırken, daima, iktidarda bulunan ya da yükselmekte olan elitin perspektifinden kaleme alınmıştır. Taş Çağı, Tunç Çağı vb. gibi kavramlar, elbette taş çağı ve tunç çağında bilinmemekteydi. Söz konusu kavramlar, endüstrileşme ve modern fabrika ile doruk noktasına erişmiş gibi görünen gelişmeye anlam kazandırmak amacıyla 1800’lü yıllarda icat edilmiştir.

Netokratlar, Enformasyonalizmin yükselen eliti, netokratların perspektifinden yazılmış bir dünya tarihidir. Netokratlar, enformasyon ağlarının ortaya çıkardığı ve dijital etkileşim ile şekillenen bir toplumdur. Aynı zamanda Netokratlar, geçmişin ve günümüzün ötesinde, toplumun en önemli yönlerinin geleceğine bakar: siyaset, kültür, ekonomi, tüketim, toplumsal kimliğin yaratılması vb. gibi.

Bütün bu dramatik değişiklikler, neden oluşmaktadır? Geçmişteki teknolojik devrimlerle (konuşma, yazma, baskı) nasıl karşılaştırılabilir? Kimler kazançlı çıkacaktır? Tabii, hangi değişim, Netokratları, dijital geleceğin vazgeçilmez rehberi haline getirmektedir?

Alexander Bard ve Jan Söderqvist’in kaleme aldıkları Fütürika Üçlemesi, üç ciltten oluşan bir felsefe, sosyoloji ve fütüroloji yapıtıdır: Netokratlar, Küresel İmparatorluk ve Makine Bedenler.

Netokratlar, Fütürika Üçlemesi’nin ilk kitabıdır.

Keyifli okumalar!


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 190
En / Boy : 14 / 21,5
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 2.2015
₺10,50
Tükendi

Sanatın Temelleri, nesiller boyu öğrencilere hem sanatın temel unsurları hem de o unsurların zengin ve çeşitli uygulanışlarının tarihçesiyle rehberlik etmiştir. Sanatın Temelleri’ni incelikli yaratımın temel kavramları olan “bilmeye” ve “hissetmeye” yardımcı olması için düzenledik. Çok sayıda görsel örnek, dersleri salt tartışmanın ötesine taşıyıp, söylemek yerine göstererek tanıtmak düzeyine yükseltti. Her zaman olduğu gibi, amacımız öğrencileri sınırlı bir düşünceye kilitlemeden ya da mekanik fikirleri kopyalamadan ögrenmeye teşvik etmektir.

Temel sanat eğitimi şimdiye dek hiç olmadığı kadar hayati önem taşıyor. Bu kitap sanat öğelerinin geniş çaplı kapsamı, netlik, bol resimli örnekler, dikkatle seçilmiş renkli görüntüler ve iyi tanımlanmış kavramlar ile bu ihtiyacı karşılamak amacındadır. Bunların uygulanmasına yardımcı olan öğeler ve ilkeler, geçmişte olduğu gibi, hala bütün sanatçılar tarafından kullanılır; bunlar teknolojik evrim ile genişlemiştir ve öğelerin kullanıma sunulmasını sağlayacak bir şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Sanatın Temelleri bileşenlerin farklı yanlarına hem bağımsız ve hem de bağlamlar içinde bakar. Her ne kadar, hepsinin bütünlük içinde çalışması gerektiği için, tek bir bileşen diğerlerinden yalıtılarak geliştirilemese de amacımız, öğrencilerin belki bilinçsizce kullanılabilen ve çabalamadan diğerleri ile bütünleşebilen her öğe hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 336
En / Boy : 23 / 27,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 10.2017
₺71,25
Tükendi

Toplumun temelleri yeni iletişim teknolojilerinin neden olduğu devrim niteliğinde değişikliklere uğradığında bunun sonuçları olacaktır. Eski politik çatışmalar ve eski politik ideolojiler kaybolur, başlangıçta ayırt etmesi ve yorumlaması zor olacak yeni örüntülerle yer değiştirir. Peki, bütün politik konular kendilerini dönüştürür, ulus- devlet düzeyinden küresel düzeye geçerse biz ne yaparız? Yapmamız gerekeni yaparız: Küresel kapsamlı yeni politik platformlar yaratırız. Zaten kararlar her zaman bir şekilde yerine getirilir, tercihen şeffaf ve meşru bir şekilde. Peki, hiç küreselleşmeyi duydunuz mu? O zaman bu yalnızca bir başlangıç. Çünkü Küresel İmparatorluk, ortaya çıkmakta olan dijital gelecek için yeni, işlevsel ideolojileri oluşturmak amacıyla uğraş vermeye başladı bile...

Küresel İmparatorluk, Fütürika Üçlemesi’nin ikinci kitabıdır.

Keyifli okumalar!


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 280
En / Boy : 14 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2015
₺15,00
Tükendi

Bard & Söderqvist, Netokratlar ve Küresel İmparatorluk kitaplarında yer alan radikal hipotezleri anlatarak geçirdikleri sekiz yıllık dünya turunun sonunda bir üçüncü kitap ile Fütürika Üçlemesini noktalamaya karar verdiler. İki düşünür, bu kitaplarıyla kendi uluslararası izleyici kitlelerinden gelen sayısız sorunun hiç değilse bir bölümünü yanıtlamayı amaçlıyordu. İşte, üçlemenin bu son bölümü, Makine Bedenler başlığını taşımaktadır. Yapıt, İnteraktivite Çağında Bireyin Ölümüne ilişkin olarak yinelenen sorulardan yola çıkar. Yazarlar burada Descartes’ın eski makine beden kavramını bulup ortaya çıkartır ve yeni, gelişmekte olan paradigmaya uygun, insanlığın son derecede anti-kartezyen, materyalist bir imgesinin temeline dönüştürürler. İnsanlar, beden, yalnızca bir bedenden (Nietzsche’nin işaret ettiği gibi, bağımsız ancak ahlak açısından sorumlu bir ruhun kısıtlamalarından özgür) ibaret olduklarının farkına varmakla kalmamış, çağımızda tek ve aynı bedende çoklu kişilikler geliştirme kapasitesine de ulaşmıştır. Bu durum hem gereklidir hem de sonuçta iktidar ve başarının anahtarıdır. Ne de olsa Makine Bedenler Çağına girmekteyiz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 14 / 21,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2015
₺12,00
Tükendi

Tiyatronun Temelleri esas olarak iki farklı derse hizmet etmek amacı gütmektedir: Tiyatro alanında uzmanlaşmak isteyen kişilere (geleceğin tiyatrocularına) temel oluşturacak genel bir giriş dersi ve seyirci koltuğunda oturan kişilere (geleceğin tiyatro izleyicilerine) tiyatroyu daha iyi anlama ve kavrama yönünde genel bir çerçeve sunacak olan bir tiyatro eleştirisi dersi. Bu iki ders benzer konuları ele almasına rağmen, genellikle farklı noktalara vurgu yapar. Eğitimciler genelde ellerindeki malzemeyi bireysel amaçlarına uyacak şekilde kullanır, bu yüzden biz de tiyatroya akıllıca örgütlenmiş, kapsamlı bir bakış sağlamayı amaçladık. Ancak eğitimciler bizim seçtiğimiz dizilişi ya da kitapta yer verdiğimiz her ayrıntıyı kullanmak zorunda değiller. Bazı eğitimciler yalnızca ikinci bölümün bazı kısımlarını kullanmak isterken, diğerleri öncelikle üçüncü bölümü okutmak ya da iki bölümü aynı anda ele almak isteyebilir. Bütün bunlardan bağımsız olarak bizim amacımız, eğitim sürecinin nasıl düzenleneceğinden ziyade, tiyatroya giriş ya da tiyatro eleştirisi derslerine uygun konularla ilgili yararlı tartışmalar sunmaktır.

Birinci Bölüm tiyatronun doğasına dair temel meseleleri ve özellikleri, seyircinin rolünü, teatral performansların değerlendirilmesinde etkili olan farklı etkenleri ve dramatik yapı ve üslupları ele alır. İkinci Bölüm tiyatronun geçmişinde ve bugününde var olan, çeşitli teatral deneyimlere göz atar. Bu deneyimlerden anlaşıldığı üzere, yaratıcı dışavurumun hayati bir örneği olarak tiyatro, içinde bulunduğu kültürü yansıtırken bir taraftan da bu kültürle birlikte evrim geçirir. Üçüncü Bölüm günümüz tiyatro üretim süreçlerine bir bakış sağlar, bu süreçte kullanılan ilkeler, uygulamalar ve yöntemlere ışık tutar.

Bu kitabı okuyacak olan çoğu kişinin hem oyunları okuyacağını, hem de gösterimlere katılacaklarını farz ediyoruz. Tercihen, öğrenciler önce metinleri okumalı daha sonra oyunların gösterimlerini görmelidir. Bu genelde mümkün değildir, ancak bir oyunu okumak ve daha sonra sahnede izlemek, oyun metninin basılı hali ve onun sahnelenmiş hali arasındaki farkı ortaya koyar drama ve tiyatro arasındaki fark budur.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 496
En / Boy : 21 / 26
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 3.2018
₺142,50
Tükendi

Sır konusu gerek artistik seramiklerde ve gerekse endüstriyel seramiklerde büyük önem taşımaktadır. Endüstriyel seramiklerde sırlar, fabrikalarda bünyenin özelliğine bağlı olarak geliştirilip gerek frit şeklinde ve gerekse ham şekliyle hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Stüdyo seramikçileri ise genellikle sır gereksinimlerini kullanıma hazır olarak satılan ticari sırlarla karşılamakta, gerektiği hallerde bunlar üzerinde çalışarak kendi koşullarına göre düzenlemeler yapmaktadırlar. Bu çalışmalar da uzun zaman süreçlerinde tamamlanmaktadır.
Üretici firmanın sır bünyesinde bazı değişiklikler yapması veya seramikçinin sır satın aldığı firmayı değiştirmesi gibi nedenlerle kullanılan sırların özellikleri de değişeceğinden seramikçiler yeniden bu sırları kendi koşullarına uyarlamaya çalışırlar veya başka çözüm yöntemlerine yönelirler. Bu nedenle her seramikçinin kendi hammaddesini kullanarak kendine özgü temel bir sır oluşturması ve buradan çıkarak alternatifler üretmesi izlenmesi gereken en doğru yoldur.

Emmanuel Cooper’ın bu temel fikirden yola çıkarak hazırladığı bu kitapta listelenen tüm sırlar genellikle farklı sıcaklıklardaki temel sır reçetelerini kapsamakta ve bu temel sırlardan çıkılarak bünye bileşimine, pişirim atmosferine, sır kalınlığına, renklendirici miktarına ve pişirim hızına bağlı olarak elde edilebilecek sır çeşitleri hakkında bilgi verilmektedir. Bazı özel efektli sırların sonuçları da renkli sır plakaları ile resimlendirilmiştir.

Giriş

Çömlekçiler olarak sırla ilk deneyimimiz genellikle ya ticari firmalarca satılan kullanıma hazır sırlarla veya çömlekçi dostlardan, eğitmenlerden veya kitap ve dergilerden temin edilen sır reçeteleri ile olmaktadır. Bunlardan istediğimizi seçer, hangi türlerinin kendi özel koşullarımıza ya da zevklerimize uyduğuna bakarak bu sırlar üzerinde yoğunlaşır, farklı sır kalınlıklarını, pişirim sıcaklıklarını ve farklı killeri deneriz. Bu kitap 455 temel reçete ve bir o kadar da alternatif sırları içermekte olup çeşitli efektlerin geliştirilebileceği geniş kapsamlı sırları isteyen çömlekçi ve öğrencilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Bunlardan bazıları fonksiyonel kullanımlar içindir ve üzerinde çalışılabilecek güvenilir sonuçlar verirler, diğerleri ise çömlekçiye geniş yelpazeli sır efektleri ve dekoratif yüzeylerin eldesi için deneme imkânları sunmaktadır.

Aynı, iyi bir aşçının bir tarifle başlayıp sonra da onu kendine has bir hale getirmesi gibi yaratıcı bir çömlekçide bir sır reçetesini ele alır nasıl kullanılacağını, kontrol edileceğini ve geliştirileceğini öğrenir. Birçok çömlekçi, özellikle başlangıçtaki sırlama süreçlerini biraz korkutucu bulur. Kimin yaptığı belli olmayan malzemeler, fırınlarda yapılan pişirmenin karmaşıklığı, kuru toz karışımlarının yüksek bir sıcaklık ile bazen çekici bazen itici olabilen sırlara dönüşmesi bunaltıcı görünebilir. Bazı çömlekçiler ve eğitimcilerin, çömlekçilerin kendi sırlarını kendilerinin oluşturmaları gerektiği konusunda ısrarcı tutumları vardır ancak böyle bir yaklaşım çömlekçilerin yüzyıllardır sırlar geliştirdiklerini ve bunlardan çok şey öğrendiğimizi, bunları onların bilgileri üzerine kurduğumuzu göz ardı etmektedir. Öyleyse bir çömlekçi için başlangıç noktası olarak sır reçeteleri içeren bir kitaptan daha iyi ne olabilir ki?


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İzmir
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 17 / 24
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2017
₺48,75
Tükendi

Bu kitap, yeteneklerini geliştirmek isteyen tasarımcılar ve öğrenciler için moda çizimine pratik kılavuzluk Eden ve anlaşılır bir kitaptır. Günümüz yaklaşımıyla, öğrencilere kendi stillerini geliştirmesi bakımından, bolca verilmiş ilüstrasyonları ile bu kitap adım adım rehberlik eder ve gereken yapım detaylarını sunar. Son 100 yılın önde gelen tasarımcıları ve ilüstratörlerinin bazı örneklerini gösteririr. Nasıl kadın, erkek, çocuk çizileceğini adım adım detaylarıyla göstererek modanın bütün alanlarını kapsar. Geniş çaptaki kumaşlara çeşitli yaklaşımlarla renklendirmeyi sunar.Giysi detaylarının resimli sözlüğünü, geniş çaptaki deyim listesi ve ilave okumalar listesi içerir.

Son 100 yılın önde gelen tasarımcıları ve ilüstratörlerinin bazı örneklerini gösteririr. Nasıl kadın, erkek, çocuk çizileceğini adım adım detaylarıyla göstererek modanın bütün alanlarını kapsar. Geniş çaptaki kumaşlara çeşitli yaklaşımlarla renklendirmeyi sunar. Giysi detaylarının resimli sözlüğünü, geniş çaptaki deyim listesi ve ilave okumalar listesi içerir. 1,238 ilüstrasyon ile 
Michele Wesen Bryant New York’ta Parsons School of Fashion ve the Fashion Institute of Technology de moda çizimini ve konsept geliştirmeyi öğretiyor. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesinde, Parsons paris ve Floransa da Fashion Institute of Technology at Polimoda’da misafir profösör olarak bulunmuştur.

“Çizimini ve ilüstrasyon becerisini geliştirmek isteyen her tasarımcı için ideal bir destektir”

- Tony Glenville, London College of Fashion


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 416
En / Boy : 24 / 28
Kağıt Cinsi : Kuşe
Basım Tarihi : 10.2017
₺127,50
1
Çerez Kullanımı