Kadro Aylık Fikir Mecmuası Tıpkı Basım 1932-1934 (2 Cilt Takım Kutulu)
Kadro Aylık Fikir Mecmuası Tıpkı Basım 1932-1934 (2 Cilt Takım Kutulu)

Kadro Aylık Fikir Mecmuası Tıpkı Basım 1932-1934 (2 Cilt Takım Kutulu) (9786055452124)

0,00
Marka : Kolektif
Fiyat : ₺624,00

1932-1934 yıllan arasında çıkmış olan Kadro dergisi, Cumhuriyet Türkiyesi'nin ilk önemli fikir dergisi sayılabilir. Gerek Şevket Süreyya ve Yakup Kadri gibi önemli yazarları gerekse 30'lu yıllarda Türkiye'de ve hatta genel olarak bütün dünyada yürütülen yaygın tartışmalara getirdiği yeni üslup ve görüşlerle 2000'li yıllarda bile okunmaya ve tartışılmaya devam eden bir dergidir Kadro...

O kadar ki, Kadro; iktisadi, siyasi, felsefi ve toplumsal görüşleri ve Atatürkçülüğe ve Sosyalizme özgün bakışıyla Türkiye'nin ve dünyanın temel meselelerinin çözümünde ufuk açıcı bir rehber olmayı sürdürüyor. Bu açıdan Kadro, günümüz Türkiyesi'nde siyasetle ilgilenenler için, "Türkiye nasıl kurtulur? Türkiye nasıl kalkınır?" sorularını yanıtlamaya çalışan beyinler için, "Nasıl bir Atatürkçülük? Nasıl bir sosyalizm? Devletçilik öldü mü? Kapitalizm Türkiye'de uygulanabilir mi?" gibi teorik meselelerde çıkış yolu arayanlar için en temel kaynaklardan birisi.

Bu çalışma Kadro'nun ilk tıpkıbasımı değil. 1979 yılında Doç. Dr. Cem Alpar tarafından hazırlanmış ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi tarafından yayınlanmış bir tıpkıbasım da mevcut. O tıpkıbasımın çok önemli bir eksiğini de kapatıyoruz: Kadro'nun sadece iç sayfalarını değil, renkli kapaklarını da aynen yayınlıyoruz. Tabii, kapaklar 70-80 yıl içerisinde bir hayli yıpranmış olduğu, hatta renklerini büyük ölçüde yitirdiği için, tümünü aslına sadık kalarak düzeltmek ve yeniden renklendirmek zorunda kaldık. Bu şekilde, döneminin havasını daha da iyi yansıttığımızı ve Türk okuruna daha kaliteli bir kaynak hediye ettiğimizi düşünüyoruz.

Kadro, 1932-34 yılları arasında aylık dergi olarak yayınlanmıştı. Bugüne kadar gerek tıpkıbasımları gerekse sahaflarda ve kütüphanelerde bulunabilen ciltlenmiş sayıları hep "3 cilt" halindedir. Biz ise, daha rahat saklanmasını ve okunmasını sağlamak amacıyla Tıpkıbasımı "2 cilt" halinde hazırladık. 2. cildin sonunda yer verdiğimiz sözlüğü de, okunurken kolaylık sağlamak için ciltlerden ayrı bir fasikül olarak da yayımlayarak okurlarımıza hediye ediyoruz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 2016
En / Boy : 17,5 / 24,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 11.2011

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı