Halifeliğin Kaldırılması (9786055314491)

Marka : Ali Satan
Tedarikçi : Ufuk Yayınları
İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺20,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺16,40(KDV Dahil)
* ₺2,73 'den başlayan taksitlerle
Halifeliğin Kaldırılmasının üzerinden 90 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ gündemde kalmaya devam ediyor. Hem Türkiye'de hem de Dünyanın başka yerlerinde toplantılar bazen gösteriler dahi yapılıyor. Halifelik kurumu ortada olmamasına rağmen 21.yüzyılda da kayda değer sayıda Müslümanı heyecanlandırırken bazı etkin çevreleri de endişelendirebilmektedir.
Bu kitap Halifeliğin ne anlama geldiğini, tarih içerisinde nasıl bir seyir izlediğini, Osmanlı Halifeliğini, II. Abdulhamid ve II.Meşrutiyetin Halifelik politikalarını anlattıktan sonra I.Dünya Savaşında ardından Milli Mücadele'de Halifeliğin nasıl bir rol oynadığını incelemektedir. Kitap, Halifeliğin kaldırılış sürecini Türk ve İngiliz belgeleri ışığı altında, nesnel bir dille, ortaya koymaya çalışıyor. Ayrıca yakın zamana kadar kapalı olan Cumhurbaşkanlığı Arşivinde Halifelikle ilgili belgeler de ilk defa bu çalışmada değerlendiriliyor ve önemli bir kısmı orjinalleri ile yayınlanıyor.
Kitap; Halifeliğin neden kaldırıldığına, Halifeliğin kaldırılma sürecinde İngiltere'nin rolünün ne olduğuna, Lozan Antlaşması ve Hilafet ilişkisine, Ulema ve meşayihin ilgaya bakışına, Türkiye, İslam alemi ve Batı ülkelerinde ilganın yankılarına yer vermektedir.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı : 316
Basım Tarihi : Ekim 2013
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2. Hamur
Basım Yeri : İstanbul