Fizolofların Tanrısı : Teistik Perpektif (9786055314675)

Tedarikçi : Ufuk Yayınları
İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺12,30(KDV Dahil)
* ₺2,05 'den başlayan taksitlerle

Tarih boyunca insanoğlu, farklı yöntemlerle de olsa, evrendeki birlik, ahenk ve düzenin sunduğu ortak kanıtlar sayesinde, Tanrı hakkında benzer bir kanaate varabilmiştir. Dahası, bu ortak kanıtlardan yola çıkarak, farklı açılardan da olsa evrenin birliğini tesis eden Tanrı'nın yaratıcılığına, inayetine, iradesine, tekliğine ve kurdetine kanaat  getirebilmiştir. Kısacası, yüzyılların düşünsel birikimi neticesinde dini, dili, düşüncesi, rengi ve kültürü farklı da olsa insanoğlu evrensel aklı ile Tanrı kavramını temellendirebilmiştir. Bu temellendirmede kullanılan ve ontolojik, kozmolojik, teleolojik, moral ve dini tecrübe olarak ifade edilen bu kanıtlar, esasen herkesin anlayabileceği ve kabul edebileceği sadelikte ve ikna ediciliktedirler. zaten İlkcağlardan günümüze kadar sayısız düşünürün ifade etmeye çalıştığı gibi, içerisinde bulunduğumuz varlık dünyamızın bizzat kendisi, bizlere bu varlığın gerisinde bulunan en temel gerçeği, yani Tanrı'yı hatırlatmaktadır.

İşte bu kitapta kısaca, Tanrı Kavramını kendisine bazen çıkış, bazen açıklama, bazen de nihai varış noktası olarak alan, onu rasyonel zeminde savunan ekolün, uzak geçmişten günümüze izi sürülmeye çalışılıyor.

-Doç. Dr. Aydın Topaloğlu

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde Öğretim Üyesi olan, Felsefe Tarihi ve Din Felsefesi alanlarında çalışmalarını yürüten Aydın Topaloğlu Malatya'da doğdu (1964). 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdikten (1986) sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Bölümünde Yüksek Lisansını ve Doktorasını tamamladı. 2009 tarihinde Doçent oldu. İSAM'da araştırmaca ve Sofya Yüksek İslam Enstitüsünde Rektör yardımcısı olarak görev yaptı. Kahire, Londra, Sofya, Moskova ve Tahran Üniversitelerinde çeşitli araştırmalarda bulundu. 2010 tarihinden beri Ahmet Yesevi Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak Felsefe derslerini vermektedir. İngilizce, Fransızca, Arapça ve Bulgarca bilen Topaloğlu'nun. Ateizm ve Eleştirisi (Ankara, 1988) ve Tanrıtanımazlığın Felsefi Boyutları: Teizm ya da Ateizm (İstanbul, 2001) adlı eserleri bulunmaktadır.


Sayfa Sayısı : 254
Basım Tarihi : Nisan 2014
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2. Hamur
Basım Yeri : İstanbul