Eylül Şifresi
Eylül Şifresi

Eylül Şifresi (9786059378437)

Tedarikçi : Ütopya Yayınevi
İndirim Oranı : %18 İndirim
Fiyat : ₺50,00
İndirimli : ₺41,00
₺6,83 'den başlayan taksitlerle

Eylül Şifresi’ni deşifre etmek ve sessizliği parçalamak!

King’s College London’da görevli bir akademisyen olan Dr. Ahmet Alver, Şimşek’in elinizdeki romanını oldukça ayrıntılı bir şekilde inceler ve 12 Eylül sessizliğini parçalayan ilk edebi ürünlerden biri olduğunu ifade eder. Dr. Alver’in söz konusu incelemesinden kimi pasajlar şöyle:

“Tarihsel referansın ayırdedici kullanımı nedeniyle diğer 12 Eylül romanlarından farklıdır Eylül Şifresi. 1980'lerin siyasi atmosferini hem yerel hem de küresel olarak aktaran bir dizi enstantane ile açılır... Eylül Şifresi’ni deşifre etmek ve sessizliği parçalamak için, darbe sonrası cezaevlerinin dışındaki devrimcilerin hayatlarına odaklanır. Darbenin, toplumu nasıl değiştirdiği gösterilir.

“Şimşek'in özel becerisi, karakterlerinin darbeden önceki hayatlarını geri dönüşler ve anılar vasıtasıyla, müdahaleyi takip eden süreçte yan yana verme biçimidir. Darbenin siyasi ve sosyal etkilerini vurgulamanın yanı sıra bu geri bildirimler, zaman ve mekanı parçalamak, komploya müdahale etmek ve 12 Eylül'den sonra yaşanan travmanın izlerini vermek gibi bir etkiye sahip...

“Roman, darbe öncesi ve darbe sonrası olmak üzere iki farklı zaman aralığında, devrimi ve sevgiyi yan yana aktarıyor. Roman, böylelikle iki genç sevgilinin hayatına dakikalık bir odaklanma yoluyla, Türkiye'nin darbe aracılığıyla getirilen siyasal-sosyal dünyasındaki değişimleri ortaya koyuyor...

“...üstkurgusal sahne romanın mesajının evrenselliğini gösterir: Romanda bulunan karakterler her yerde bulunabilir. Çelişkiler ve sorunlar devam ederken, devrimci için en önemli direniş eylemi, insanları susturan Eylül Şifresi’nin deşifre edilmesine yardımcı olmaktır.

“Mutlu bir son yok. Çünkü metinde ortaya konan çatışma ve çelişkiler, bağlı bulunan toplumda devam ediyor...”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 400
En / Boy : 13,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2018