ÖZGEÇMİŞ

Özge Özköprülü

16 Ocak 1978 yılında Ankara’da doğdu. 1995 yılında TED Ankara Koleji’nden, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2005 yılından beri çeviri ve lokalizasyon alanlarında çalışmalar yürütüyor. Türkçeye çevirdiği elliyi aşkın kitabın yanı sıra, 2001 yılında basılan Kir adlı bir şiir kitabı da bulunmakta. 

ARKA KAPAK YAZISI

Arka kapak;

Bedenine vurulan kölelik zincirlerinden özgür düşünceleriyle kurtulmuş bir filozof… Epiktetos, tahminen MS. 55 yılında Frigya’da köle olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarını, 5. Roma İmparatoru Nero tarafından azat edilmiş, zenginliği ve gaddarlığıyla ün salmış Epaphroditos’un kölesi olarak geçirdi. Köleyken bile zihnini felsefi sorular kurcalıyordu. Aynı dönemde Stoacı Filozof Musonius Rufus’tan ders aldı. Özgürlüğüne kavuşmasının ardından kendini felsefeye adamışken 11. Roma İmparatoru Domitianus tarafından Roma’dan sürgün edildi ve gittiği Nikopolis’te ünlü bir felsefe okulu kurdu. Yaşamı boyunca ahlak, irade, özgürlük gibi konular üzerine yoğunlaştı, ancak geride hiçbir yazılı not bırakmadı. Epiktetos’un görüşleri, Nikopolis’teki öğrencilerinden Arrianus’un derslerde tuttuğu notlar sayesinde günümüze kadar ulaştı. Dört Cilt, El Kitabı ve Fragmanlar’dan oluşan Düşünceler ve Konuşmalar Tanrı’nın kutsal ışığında akıl, mantık ve vicdanının sesini dinleyen özgür insanı arıyor.


 

Kitap Adı

Düşünceler ve Konuşmalar

Kitap Yazar Adı

Epiktetos

Editör

Kadriye Kızıl

Yayıma Hazırlayan

Ezgi Hotalak Adalı

Kapak Tasarım

Gilas Coşkun

Sayfa Tasarım

Şevval Ulusoy

Dağıtım Tarihi

07.01.2021

Türü

Felsefe

Sayfa Sayısı

488

Ebat

13,5 x 19,5

Kağıt / İç Baskı

III. Hamur 52 gr.

Cilt / Kapak

Amerikan Bristol 230 gr.

 

₺40,95

“Güneşin, ayın, yıldızların, yerin ve denizin tadını çıkaran kişi ne yalnızdır ne de çaresiz.”

Frigyalı bir köle olarak doğduğu hayatı, stoacı bir filozof olarak tamamlayan Epiktetos'un sadelik, akıl, güven, seçme özgürlüğü, an'ı yaşama ve huzur üzerine inşa ettiği basit ama köklü felsefesi, günümüz insanının anlam arayışına iki bin yıl öncesinden ışık tutmaya devam ediyor hâlâ....


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 88
En / Boy : 11 / 18
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2021
₺20,30

Ey talihsiz adam! Hakikati konuş o zaman!

Filozofları taklit etmekten vazgeç.

Bu düşüncelerle yaşadığın müddetçe okul sıralarında sana öğretilenlerin hiçbir faydası olmaz. Sen sadece güçlü ve kudretli olanların izinden gidebilirsin.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 413
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2014
₺63,00

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 69
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2013
₺22,50

Epiktotes, başlangıçta bir köledir. Üstelik topaldır da. Zalim efendisi bir gün bir kıskaçla bacağını bükerek kendince eğlenir. Zavallı esir Epiktotes, efendisine “Efendim, kıracaksınız!” der. Efendi hiç istifini bozmadan eğlencesine devam eder ve en sonunda bacağını kırar. Epiktetos hiçbir acı ve sıkıntı emaresi göstermeden büyük bir soğukkanlılıkla, “Efendim söylemiştim, kırdınız!” der. Bu olay, Hz. İsa’nın dirilten soluğundan ve Hz. Eyyûb’un direşken sabrından bir esintiyi dalgalandırır gönlümüzde. Çünkü bedeniyle köle, bilgeliğin bilinciyle hür; bir “bilgi sevici” olmaktan çok, “bilginin kendisi” olan bu adam, bütün felsefeyi şu cümleyle özetler: “Felsefeyle uğraşıyorum deme, kendimle uğraşıyorum de.” Peki ama nasıl?


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 176
En / Boy : 13,8 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2017
₺28,71
Tükendi

“...Nasıl vücut hekim ve eğitmeni ve toprak çiftçiyi ilgilendiren konularsa, tabi olarak iyi ve akıllı bir adam için konu kendisinin ustası olma becerisidir. Ve iyi ve bilge insanın işi, görünüşleri Doğaya göre kullanmaktır. Çünkü iyi olana rıza göstermek ve kötü olanı reddetmek ve belirsiz olana karşı ihtiyatlı olmak her ruhun mizacıdır ve böylece iyinin peşine düşer ve kötülükten kaçınırlar ve ne iyi ne de kötü olana doğru yönelirler. Döviz alımı satımı yapanın ya da şifalı ot satıcısının Sezar’ın madeni parasını reddetmesi yasal olmadığı için, ancak biri onu sunarsa, o zaman, istese de istemese de, o paranın karşılığında satılan şeyden vazgeçmelidir, ruh için de durum bundan ibarettir. İyi olan göründüğünde, doğrudan ruh ona doğru eder ve Kötülükten uzaklaşır. Ve ruh iyinin herhangi bir açık imgesini asla reddetmez, Sezar’ın madeni parası kadar kabul görür. Hem Tanrı’nın hem de insanın her hareketi bu noktaya bağlıdır....”


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ordu
Sayfa Sayısı : 119
En / Boy : 11 / 18
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2021
₺18,82
Tükendi

Yarın Bambaşka Bir İnsan Olacağım Diyorsun Niye Bugünden Başlamıyorsun?


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 87
En / Boy : 11 / 18
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2021
₺14,11
1
Çerez Kullanımı