Durdurulamayan İnsanlık
Durdurulamayan İnsanlık

Durdurulamayan İnsanlık (9786052205945)

0,00
Yayinevi : Kolektif Kitap
Fiyat : ₺131,85

BİR SÜPER GÜCÜNÜZ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

 Biz kimiz?

Bu günlere nasıl geldik?

Ve karşımıza çıkan tüm engelleri aşmamızı sağlayan şey nedir?

Afrika savanlarından Grönland buzullarına kadar tüm dünyaya biz insanlar hükmediyoruz. Peki bu büyük ve gizemli gücü nasıl elde ettik? Durdurulamayan İnsanlık hayaletlerden ruhlara, hükümetlerden şirketlere, tuhaf ve gizemli şeyler hakkında hikâyeler yazmak için bu gücü nasıl kullandığımızı anlatıyor.

Afrika’dan yola çıkan insanların izini sürerek ateş sayesinde midemizin nasıl küçüldüğünü, futbol denilen oyunun bize insanlıkla ilgili neler anlattığını ve paranın neden gelmiş geçmiş en başarılı peri masalı olduğunu keşfedeceksiniz. Cücelerle, dev yılanlarla, bulutların üstündeki Yüce Aslan Ruhuyla bezeli, insanlığın kökenlerinin daha önce hiç duymadığınız bu masalsı ama gerçek hikâyesi 9’dan 99’a herkese hitap ediyor. Tüm dünyada satış rekorları kıran Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah Harari, genç okurlar için kaleme aldığı bu sürükleyici ve renkli kitapta, kendine özgü tarzını yepyeni bir kitleyle buluşturuyor.

 

 

 • Kitap Adı: Durdurulamayan İnsanlık
 • Yazar: Yuval Noah Harari
 • Yayınevi: Kolektif Kitap
 • Hamur Tipi: 1. Hamur
 • Sayfa Sayısı: 176
 • Ebat: 16 x 23
 • İlk Baskı Yılı: 2022
 • Baskı Sayısı: 1. Basım
 • Dil: Türkçe
 • Barkod9786052205945

 

Benzer Ürünler
 • Büyülü Saray Yok, bugün dünyada en etkili ama belki de mahiyeti en az anlaşılmış aktif örgütlerden biri olan Birleşmiş Milletler’in kökenlerinin ve kuruluş aşamasındaki gelişim seyrinin izlerini sürüyor. Özellikle Karanlık Kıta’yla adından övgüyle söz ettiren tanınmış tarihçi Mark Mazower, BM’nin ideolojik kökenleri, ilk dönem tarihi ve dünya olaylarındaki değişen rolü üzerine çarpıcı, özgün bir yorum ortaya koyarak, bizleri BM’nin yeni ve barışçıl bir küresel düzenin bekçisi olarak II. Dünya Savaşı’nın küllerinden mucize eseri doğduğu biçimindeki yaygın miti bir kenara bırakmaya zorluyor.Mazovver BM’nin kuruluşunu parlak bir anlatımla gözler önüne seriyor. BM’nin yaratıcılarının, imparatorluk çıkarlarını koruyacak bir dünya örgütünü nasıl kurguladıklarını, bununla birlikte; savaş sonrasında ulusal egemenliğin yeniden olumlânmasının ve Hindistan ile diğer eski sömürge güçlerinin beklenmedik yükselişinin bu kurguyu nasıl kesinkes yeniden şekillendirdiğini gösteriyor. Mazower bu hikâyeyi belli bazı kişiliklerin çatışmaları üzerinden anlatıyor: BM’yi eski emperyal ve ırka dayalı düzeni koruyacak bir araç olarak gören Güney Afrikalı devlet adamı Jan Smuts; BM’nin soykırım ve diğer kıyımlarla nasıl mücadele etmesi gerektiği konusunda ayrı düşen Yahudi entelektüeller Raphael Lemkin ve Joseph Schechtman; ve BM’nin bir imparatorluk aygıtından, imparatorluğa son veren bir foruma dönüşmesinde katkısı olan Hindistan’ın ilk başbakanı Cavaharlal Nehru.Hayati önem taşıyan bu dünya örgütünün ilk dönem gelişiminin bugün çokça ihtiyaç duyulan bir tarihsel değerlendirmesi olan Büyülü Saray Yok, BM’nin kökleri üzerinde nasıl yeşerdiğini ve günümüze ayak uydurmak için ne kadar olağanüstü bir esneklik gösterdiğini gözler önüne seriyor."Kuşağının en değerli tarihçilerinden biri."-New York Review of Books-"En iyi 20. yüzyıl Avrupa tarihçisi." -Jonathan Keates-, Times Literary Supplement"Büyük bir şevk, gayret ve içgörüyle anlatılmış kapsayıcı bir hikâye. Mazovver savaş sonrası uluslararası kurumların büyük kutsal tiranlıklarının ideolojik temellerinin özgün ve rahatsız edici bir resmini sunuyor. Büyülü Saray Yok, BM’nin geleceği üzerine süren kavganın ne olabileceği üzerine en çok tartışılan kitap olacaktır." -Sunil Khilnani-, The Idea of India kitabının yazarı.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 196
  En / Boy : 13.5 / 19.5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2013
  ₺36,90
 • Muhteşem... Mishra, Batının Doğuya uzun bakışını tersine çeviriyor... Bunlar, bugünkü öfkeli Asyalıların dedelerinin ilginç öyküleri

  - Orhan Pamuk

  Canlı... çekici... Asya'nın Batıya İsyanı, bugün içinde yaşadığımız Batı-sonrası dünyayı şekillendiren, geniş ve hâlâ büyük ölçüde keşfedilmemiş anti-sömürgeci düşünce alanına heyecan verici bir bakış sunuyor.

  - Mark Mazower, Financial Times

  Edward Said'in şaheseri Şarkiyatçılık'tan sonra, Asya'nın Batıya İsyanı modern dünya tarihine ilişkin zinde bir görüş daha sunuyor. Pankaj Mishra bilgili... becerikli ve büyüleyici bir anlatı yazarı.

  - Wang Hui, Çin Düşünce Tarihi Profesörü, Tsinghua Üniversitesi, Beijing

  Derinlemesine araştırılmış ve özgünlüğü çarpıcı... içe işleyen ve rahatsız edici bu kitap, bugün nerede olduğumuzu anlamak isteyen herkesin okuma listesinde yer almalı. John Gray, Independent Titiz bir bilimsel çalışma... Mishra'nın iddia ettiği gibi tarih, fethedilenler tarafından cilalanmış ve çarpıtılmıştır... Avrupa, özellikle de İngiliz emperyalizminin Asya imparatorluklarına acımasızca boyun eğdirmesinin bu tutkulu anlatımı, kışkırtıcı, utanç verici ve inandırıcıdır.

  - Michael Binyon, The Times

  Mishra gibi yazarlara ancak minnet duyulabilir. Asya'nın Batıya İsyanı bilgilendirici, kışkırtıcı, esin verici ve sürekli karmaşık; düzeni bozulmuş zamanımız için kurmaca olmayan bir model oluşturmaktadır... Anlaşılan o ki, gelecek yıllarda kendi türünün tanımlayıcı kitabı olarak görülecek.

  - Stuart Kelly, Scotsman

  Büyüleyici... zengin ve sahiden düşünmeye zorlayan bir kitap.

  - Noel Malcolm, Telegraph

  Pankaj Mishra yeni ve aydınlatıcı bağlantılar kuran sürükleyici bir anlatı üretmiş. Tartışmalı tarihin entelektüel silsilesinin izini sürüyor. Sonunda elimizde tuttuğumuz şeyin yalnızca çok eğlenceli ve çok insancıl bir kitap değil, sömürgeciliğin doğasının ve zihniyetinin bir bilançosu da olduğunu anlıyoruz.

  - Hisham Matar

  Okunması kolay ve aydınlatıcı... Mishra'nın Müslüman tepkilerle ilgili çözümlemesi özellikle yerinde.

  - David Goodall, Tablet

  Çok iddialı ama baştan sona kolay okunan bu kitap, bugünkü Asya'nın ortaya çıkışına yol açan süreçlere ilgi duyan herkes için temel bir okuma kitabı.

  - Amitav Ghosh, Wall Street Journal


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 423
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2013
  ₺64,78
 • Öğrencilerin, antik Yunan ve Çin’den kolonyal Amerika ve 17. yüzyıl Japonya’sına ve bugüne kadar tarihsel pratiğin çeşitliliğini anlamasını sağlayacak bir küresel tarih çalışması.
  Konu kutuları ve zaman çizelgeleri sayesinde öğrenciler anahtar başlıkları ana hatlarıyla çıkarabilecek ve bunları genel anlatı içindeki yerlerine oturtabilecekler.
  Kapsamlı metin alıntıları ve resimler, toplumların geçmişi yorumlama ve yansıtma biçimlerindeki farklılıkları göstererek tarihsel teori ile pratiği birbirine bağlamaktadır.
  Kitap boyunca yinelenen temaların gelişimi, tarihin tarihinin tutarlı bir anlatımını oluşturmak için öğrencilere, belli başlı tarihçiler ve metinlerin ötesine geçmeleri için yol göstermektedir.

  “İlk çağlardan bugüne uzanan tarihsel yazımın tarihi üzerine kapsamlı bir cilt ve gücünü engin kültürler arası yaklaşımından alıyor. Okunmayı hak eden bu kitabın, karşılaştırmalı düşünce tarihi ile tarih yazımı dersleri ve seminerlerinde okutulmasını şiddetle tavsiye ederim.”

  - George G. Iggers, Buffalo Üniversitesi, New York Eyalet Üniversitesi

  “Woolf’un kitabı tarihin tarihinin gerçek bir küresel çalışmasını sunuyor; geçmişe çoklu yollar üzerine vurgu yaparken Avrupamerkezcilik ile bugüncülüğün çifte tehlikesinden kaçınmak için ciddi bir girişimde bulunan duru ve dengeli bir sentez.”

  - Peter Burke, Cambridge Üniversitesi

   “Dünya tarihçiliğinin derya gibi, kapsamlı bir tarihi. Bu alanın önde gelen uzmanlarından olan Woolf, Avrupa ve ABD’nin yanı sıra Afrika, Yakındoğu ve Uzakdoğu’yu da dahil ederek kronoloji ve coğrafyayı kaynaştırmış ve önerdiği çözüm de gayet iyi işliyor. Küresel tarihi tek bir ciltte toplama adına cüretkâr ve etkili bir çaba.”

  - Donald R. Kelley, Rutgers, New Jersey Eyalet Üniversitesi


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 600
  En / Boy : 16.5 / 24
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 9.2014
  ₺155,80
 • Büyük savaş için kimi suçlamalıyız?

  Olağanüstü ilerleyişlerle dolu bir yüzyılın ardından Avrupa nasıl olduysa katastrofik bir çatışma dönemine girdi: Milyonlarca insan öldü, ekonomiler çöktü, imparatorluklar ve toplumlar parçalandı, dünya egemenliği sona erdi.
  Avrupalılar neden barışa sırtlarını döndüler?

  Margaret MacMillan Arşidük Franz Ferdinand’ın katledilmesinden yıllar öncesinden başlayan devasa politik ve teknolojik dönüşümlerle başlıyor. Sınırlar boyunca gidip gelen fikirlerin ve duyguların, savaş ve barışı dengede tutan ulusal kararların ayrıntılı bir dökümünü çıkarıyor. Terazinin hangi kefesinin ağır basacağına karar verenlerin insani zayıflıkları içinde bocalayarak nasıl aşklarından ve nefretlerinden güç aldıklarını ya da tam tersine zayıfladıklarını gösteriyor.

  Barışa Son Veren Savaş barış dolu bir kıtanın nasıl kaçınılmaz bir biçimde kaosa sürüklendiğinin yetkin bir dökümü. Günümüzde de savaşların nasıl kolayca çıkabileceği ortadayken barışı sürdürebilmek temel görev olmalı diyen MacMillan yine de her zaman bir şansımız olduğunu da bizlere hatırlatıyor.

  “Yetkin, kapsamlı, canlı ve bilgece.”

  - Christopher Clark, London Review of Books

  “MacMillan’ın bu başyapıtı Avrupa’nın son yıllarının en kapsamlı dökümü.”

  - Amanda Foreman


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 960
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2014
  ₺172,20
 • Kırım Savaşı çoğunlukla Doğu Meselesindeki çarpıcı olaylardan biri olarak görülür; hem mağlup Rusya'nın hem de savaşçı olmayan Avusturya'nın çapını küçülterek Avrupa'daki güç dengesini değiştiren kesin bir mücadele olarak öne çıkmıştır.

  Rusça, Fransızca ve İtalyanca kaynaklar ile İngiliz arşivlerinde şimdiye dek işlenmemiş malzemeyi etkin bir şekilde kullanan Palmer konuyla ilgili ülkelerin görüşlerini de ortaya koyuyor. Kara ve donanma kuvvetlerine dair olayların hepsi Büyük Devletler siyaseti ve diplomasisi bağlamında işleniyor. Avrupalı ve Baltık açıları vurgulanarak Kırım Savaşı'nı açık ve net bir şekilde odaklanan kitap bu konuya yönelik ilk kapsamlı yorum olma özelliği taşıyor.

  Kırım Savaşı'nı yeni bir bakışla anlatan bu değerli kitapta Alan Palmer Balaklava Savaşı, Florence Nightingale, Stratford de Redcliffe'in savaş suçu, Lord Cardigan ve Lord Lucan arasındaki rekabet ve ingilizlerin yurtseverlik coşkusu gibi kavramlara ilişkin efsane ve önyargıları ortaya koyuyor.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 380
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2014
  ₺45,10
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı