Dijitalleşme Çağında Taksiler (9786056807169)

Fiyat : ₺40,00
₺6,67 'den başlayan taksitlerle

UBER, Bitaksi, i-Taksi gibi yolcu satış uygulamalarının kullanıcı sayılarının gün geçtikçe arttığı dönemde dünyadan taksi uygulama örneklerinin de yer aldığı Kaan Yıldızgöz’ün kaleme aldığı “Dijitalleşme Çağında Taksiler” kitabı Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları’ndan çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda dijitalleşmenin iş modellerini, müşteri deneyimlerini, ürünleri, hizmetleri ve süreçleri değiştirerek farklı sektörleri nasıl dönüştürdüğüne tanık olduk. Dijitalleşme kent içi ulaşım sektörünü de yoğun olarak etkilemekte ve dijitalleşme ile birlikte kent içi ulaşımda gerçekleşen en büyük dönüşüm ve değişimlerden birisi şüphesiz taksi sektöründe yaşanmaktadır. Dijitalleşme ile birlikte verimliliğin artması, kalitenin geliştirilmesi, maliyetlerin azalması, yeni gelir kaynakları oluşturulması, müşteri deneyiminin iyileştirilmesi ve sadakat sağlanması gibi birçok fırsat karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı telefonlar, günümüzde otomobillerin çok daha ötesinde bir kent içi ulaşım teknolojisi olarak ortaya çıkmış olup, taksi taşımacılığında yeni hizmetlerin, aktörlerin ve iş modellerinin gelişmesine ve ortaya çıkmasına yol açan ana faktör durumundadır.

Taksi taşımacılığı ile ilgili yaşanan bu dönüşümde en çok tartışılan aktör olarak ‘yolculuk satış uygulamalarını’ belirtmek yanlış olmayacaktır. Son beş yılda ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan yolculuk satış uygulamaları kent içi ulaşıma ciddi etki göstermiş ve taksi sektöründe büyük değişime neden olmuştur.

Bu dönüşüm birçok ülkedeki yasal ve kurumsal yapıda, iş modellerinde ve işletme şeklinde değişim getirmiştir. Birçok sektör uzmanı bu değişimi bir ‘devrim’ olarak nitelendirmektedir. Yolculuk satış uygulamalarının yanı sıra paylaşımlı ulaşım, entegre ulaşım platformları (MaaS), otonom ulaşım eksenindeki gelişmeler de taksi sektörüne büyük etki etmeye başlamış, bu kavramlar bugün kent içi ulaşımda en çok tartışılan ve dünyanın önde gelen birçok kentinde karar vericilerin üzerinde çalıştıkları konular haline gelmiştir.

Türkiye’de de özellikle 2017 yılından itibaren taksi taşımacılığı kentlerde daha çok tartışılmaya başlamıştır. Özellikle dünyanın en çok bilinen yolculuk satış uygulaması Uber’in İstanbul’da sınırlı da olsa faaliyet göstermeye başlaması konuya belediyeler ve işletmeciler dışında toplum ve medyanın da yoğun olarak ilgi göstermesini sağlamıştır.

Bu kitap tam da bu tartışmaların en yoğun yaşandığı dönemde kaleme alınmıştır. Kitabın amacı Türkiye’deki taksi idareleri (belediyeler), taksi işletmecileri (odalar, lisans sahipleri), taksi tedarik endüstrisi ve yolculuk satış uygulaması kurumların çalışanları, bu alanda akademik çalışma yürüten akademisyenler ile öğrenciler ve konuya ilgi duyan diğer tüm kesimler için bir referans ve kaynak olması amacıyla hazırlanmıştır. Kitap kapsamında taksi taşımacılığına ilişkin birçok unsur dünyanın farklı ülkelerinden mukayeseli örneklerle anlatılmaktadır. Ancak şüphesiz ki dünyanın bir kentinde yapılan bir proje veya uygulanan bir model başka bir kente aynen uymayabilir. Kitapta anlatılan farklı örneklerle amaçlanan Türk taksi sektörüne farklı deneyimleri ve bunların sonuçlarını aktarabilmek, Türkiye kentlerine uyan modellerin seçimini onlara bırakmaktır.

Kitap bölümleri:

 • Taksi Taşımacılığı ve Kent İçi Ulaşımdaki Rolü
 • Farklı Taksi Kategorileri
 • Taksi Taşımacılığının Yasal ve Kurumsal Yapısı
 • Kentlerde İdeal Taksi Miktarı
 • Taksilerde Ücret Yönetimi
 • Taksi Şoförleri
 • Bireysel Taksi İşletmecilerinin Kurumsallaşması
 • Hizmet Kalitesi Yönetimi
 • Taksi Araçları ve Bakım Yönetimi
 • Taksi Taşımacılığında Dönüşüm Alanları
 • Yeni Ulaşım Hizmetleri
 • Yolculuk Satış Uygulamaları

Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 180
En / Boy : 16,5 / 21
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 10.2018