Çokeşli Evlilik (9786059302357)

Tedarikçi : J&J Yayınları
Fiyat : ₺13,89
₺2,32 'den başlayan taksitlerle

Poligami(çokeşli evlilik), çeşitli zamanlarda Dünya'nın birçok yerinde görülmüştür. İlk insanların ortaya çıkmasıyla başlayan cinsel serbestlik-özgürlük, poligaminin de kaynağını oluşturmuş.

Günümüzde varlığı hala yoğun olan polijiniye(çok kadınla evlilik) çeşitli anlamlar yüklenerek meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Kimi yerde, kadın sayısının fazlalığı deniyor, kimi yerde de , "ilahi emir", "ilahi hak" deniyor. Günümüzde geçerliliğini yitirmiş bu ve benzeri sebepler, kimi zaman değiştirilerek, kimi zaman da farklı sebepler-bahaneler eklenerek günümüze kadar gelmiş durumda.

Türkiye'nin doğusunda polijini olgusuna daha sık rastlanıyor. Bunun temel sebebi, devlet politikalarından kaynaklı; ekonomik imUnların kısıtlı olması ve eğitim seviyesinin düşük olmasıdır. Bu da paralelinde, aşiretçi yapıyı ve dini yapılanmaları doğuruyor. Bunlar bilinçli olarak doğuda diri tutuluyor.

Çoğu kurumun ve sistemin, özellikle de devletlerin ve politikalarının erkek egemen zihniyetiyle dizayn edilmiş olması ve bunların çeşitli kurumlar aracılığıyla topluma dayatılıp empoze edilmesi sonucu eril bir sistem, eril bir zihniyet doğmuştur. Bu şekilde erkek egemenlikli sistem, kendi elinden çıkan ve lehine olan yasa(-k)ları günümüze kadar sürdürmüştür.

Yüreğini, sevgisini, ikiye üçe hatta dörde bölen erkekler, ailelerini ve çocuklarını da böldüklerinin farkında değiller. Hiçbir gerekçe böyle bir bölmeyi-bölünmeyi haklı kılamaz. Hiçbir çağa uygun düşmeyen bu evlilik türü birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın, çağ dışı bu gibi sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sunması dileğiyle..


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Diyarbakır
Sayfa Sayısı : 102
En / Boy : 13,5 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 5.2016