Çağdaş Türkçenin Sıklık Sözlüğü
Çağdaş Türkçenin Sıklık Sözlüğü

Çağdaş Türkçenin Sıklık Sözlüğü (9786051557472)

0,00
Fiyat : ₺85,80

Sözlükler ait olduğu toplumun sosyal ve kültürel yaşantısının dildeki ifadesi olan sözcük ve sözcük öbeklerini bir arada bulundurarak o toplumun kültür ögelerini ve yaşayış biçimlerini yansıtan, aynı zamanda var olan toplumsal bilgiyi ve değerleri kuşaktan kuşağa aktaran eserlerdir. Toplumların kültürel özellikleri, yaşayış biçimleri, ilgi alanları ve eğitim düzeyleri kullandıkları kelimeleri etkiler ve biçimlendirir. Bu etkilenmenin sonucunda bazı kelimeler daha fazla bazı kelimeler daha az kullanılır. Sözcük sıklığı çalışmaları bir dilde kullanılan sözcüklerin birbirlerine oranla kullanım sıklığını ortaya koyan, genellikle dil bilimciler ve eğitim bilimciler tarafından kullanılan çalışmalardır. Ülkeler dillerini en etkili ve en hızlı yöntemle öğretmeye çalışırlar. Ana dili Türkçe olanlara, yabancılara, iki dilli olanlara veya ana dili Türk lehçelerinden biri olanlara Türkçe kelime ve dil bilgisi öğretiminin yanı sıra seviyelere uygun temel sözlükler, iki dilli sözlükler, okuma kitapları, konuşma kılavuzları ve dil bilgisi kitaplarının hazırlanması sırasında sıklık çalışmalarından yararlanılması öğretimin başarılı olup olmamasında rol oynamaktadır. Sözü edilen başarının sağlanabilmesi konusunda katkısı olması amacıyla hazırlanan Çağdaş Türkçenin Sıklık Sözlüğü için öncelikli olarak 316.889.320 kelimelik bir metin kümesi oluşturulmuş, birbirinden farklı 65.534 kelimenin metin kümesi içinde kaç kez kullanıldığı belirlenmiştir. Sonrasında bu listenin ilk 2000 kelimesinin ve 100 birleşik kelimesinin hangi dile, dil bilgisi açısından hangi sözcük türüne ait olduğu yazılmış, ardından anlamı veya anlamları örnek cümleleriyle birlikte verilmiştir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 408
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 11.2018

Benzer Ürünler
 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 584
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2012
  ₺7,80
 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 236
  En / Boy : 10,5 / 15
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 11.2016
  ₺3,12
 • İngilizce Dilbilgisinde ve diğer dillerin dilbilgisi kurallarında, öğretme çeşitleri oldukça fazla sayıdadır. Bu kitapta da ilkinde olduğu gibi, dilbilgisi kuralları ve yapıların kullanım şekilleri metinler aracılığı ile, hem İngilizce hem de Türkçe açıklamalı bir şekilde, bütünden tekiler gidiş yöntemi esas alınarak hazırlanmıştır. Metinler ileri seviyede dilbilgisi yapısına sahiptir.

  Metinlerle, kuralları açık bir dille anlatılmış, eklimeler ve yapılar kullanım şekilleri ile birlikte belirtilmiştir. Kitap: 30 ana bölüm ve 320 den fazla yan bölüm, yaklaşık 13 - 15 sayfalık ana bölüm açıklamalarından oluşturulmuştur. Her ana bölüm için kitap arkdasında sorular hazırlanmış ve cevapları verilmiştir. Metinler dikkatli bir şekilde verilen yapılarla berbaer incelendiğinde İngilizce dilbilgisini detaylı bir şekilde öğrenmek mümkün olacaktır.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 440
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2015
  ₺31,90
 • Yazı lehçemizi esas alan bu el kitabı Batı Türkçesinin bir tarihi grameri olmaya yönelmemiş, bir ayarlayıcı gramer kalıbına girmekten de kaçınmıştır. Onu yine bir tasvirci gramer olarak ele almak doğru olacaktır. Şu var ki biz burada dilin donuk bir resmini vermekle de yetinmedik. Faydalı gördükçe eski ve yeni lehçelerden onun canlılığını ve gelişmelerini gösteren örnekler aldık.

  Umuyoruz ki bu kitap gene de Türkçe öğretmenlerine ve okul kitabı yazanlara yardımcı olacaktır. Daha iyileri yazılana kadar da öğrenciler ve meraklı aydınlar için bir başvurma yeri sayılacaktır. Üslubundaki öğretimci ton da bu maksada bağışlanmalıdır.

   


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 628
  En / Boy : 13,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : .2008
  ₺17,16

 • Basım Dili : Almanca
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 444
  En / Boy : 9 / 13,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : .2004
  ₺7,20
Çerez Kullanımı