Bilim Felsefe ve Üniversite

Bilim Felsefe ve Üniversite (9786055100834)

0,00
Fiyat : ₺313,20

Felsefe, bilişsel içeriği ve kurumsallaşmış üniversite haliyle uygarlığın çatısını kuran düşünsel, rasyonel güçtür. Fakat gene felsefe, aklı ve düşünmeyi sıfırlayabildiği ölçüde insana bireysel olarak, içeriden kendini yıkma ve yeniden yapma coşkusu veren, irrasyonel, derinlikli bir temeldir de. Çünkü zihin yıkıp yeniden yaratmasıyla, içe dışa açılıp kapanarak yaşayan canlı bir dokudur. Aklın, insanın bilerek kendi bütünlüğünü gerçekleştirmesi için sonsuzluğun sınırlarında kendini sürekli yıkıp yeniden kurmak gibi bir yetisi vardır. Bilmek özgürleşmenin ve insan olmanın yoludur ve bu nedenle bilmek için bilmek, rasyonel bilgiyi irrasyonel sevgi için, merak için istemek, "teori için teori", zihinsel ve bedensel olanın Bütünsel eğitimi bu insan görüşünün, "üniversite", "bilim" ve klasik eğitim anlayışının felsefi temelini oluşturur. Ne var ki, Bologna süreci ile Avrupa üzerinden yayılan Amerikan üniversite modeli ve bilim anlayışı "kâr için teori" ilkesine dayanmaktadır. Üniversite ve bilim anlayışındaki bu köklü değişime karşı Dünya'da yer yerinde oynarken Türkiye'de konunun içeriği pek bilinmemektedir. Kitap, güncel, son derece köklü ve zengin bir malzeme kullanarak temellendirdiği bu yeni bilim, üniversite modelini modern bilim ve üniversite teorisiyle ve onun dayandığı binlerce yıllık bilim ve felsefe geleneğiyle karşılaştırıp yanlışlığını kanıtlamaktadır.

Kitapta Sümerlerden günümüze kadar, beş bin yıllık bir süreç incelenmiş, bu süreçte mantık felsefesinde, mantıkta, metafizik ve bilimlerdeki düşünme, kavram, yöntem dönüşümleri, akademik geleneğin oluşumu tarih boyunca bu konuda yazıldığı bilinen hemen bütün kaynaklar taranarak çözümlenmiştir. Kitap bir yandan uygarlık ve düşünce tarihinin içine sinmiş, gizlenmiş bir üniversite teorisini çıkarıp sergilemeye çalışırken, bilimsel ve felsefi teorinin ana damarından alınan kesit bize felsefe tarihinden süzülen bir sistematik felsefenin de ana damarını vermektedir. Teorik "Bütünlük" kavramı açısından aldığımız kesit bilim için yeni bir "meta-metodolojinin" kapısını açmaktadır. Ana başlıklardan itibaren okunabileceği gibi, metodolojik bazı değişimler ve yeni adlandırmalar yapılmış, tarihsel olmaktan çok, paradigmatik, ilkesel değişimlerine göre felsefe ve bilim tarihine yeni bir mantıksal bakış açısı getirilmiştir. Bu açıdan kitap felsefe ve bilim tarihi alanlarında bir temel referans kitabı olma özelliğine sahiptir.

Bir "yetiler" (lat. facultas) toplamı olarak, sahip olduğu zihin yapısı insanın ayırıcı özelliği ve aynı zamanda, bir fakülteler toplamı olarak, sahip olduğu disiplinler-arası teorik ilkeler Bütünlük'ü, yani Universitas'ı üniversitenin ayrıcı özelliği, kurucu ilkesidir. İkisi de Bütünlük'leriyle akla özerkliğini kazandırırlar ve nihai erekleri insanın özgürlüğüdür. Bu bağlamda, kitap üniversite kurumunu uyarmaktan öte, özellikle bilim ve yeni üniversite teorisi üzerindeki her görüşten hakiki girişimlere teorik bir hareket zemini olmayı hedeflemiştir. Böylece kitap, Dünya'daki benzeri çok az sayıdaki çalışmanın aksine, tarihsel dedikoduları anlatmak yerine, son derece kapsamlı ve sistematik bir yapıya sahiptir. Burada, felsefenin göreceli bir karmaşada kaybolmuş, görüşsüz, sonuçsuz sanılmasını yanlışlayacak şekilde, yüksek felsefi teori ile tekil gerçeklikler arasındaki ilişkiyi kuramayan ve felsefi bir yapıya ulaşamayanlar için felsefenin netliği, açık-seçikliği ve devasa felsefi genelliğin tekil bir uygu-lamadaki özelleme gücü sergilenmektedir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 406
En / Boy : 16,5 / 23,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 10.2016

Benzer Ürünler
 • Bilim insanları 1960’larda dünya dışı radyo sinyallerini hırslı bir biçimde ilk kez aramaya başladıklarında, uzay yarışı olanca hızıyla sürmekteydi ve NASA’nın en sağlam projelerine ayrılan devlet fonları da heyecan verici bir biçimde cömertti. Bugün, SETI adıyla bilinen proje, bir zamanlar kayda değer miktarda olan bütçesinin yalnızca bir parçasını elde edebiliyor. Günümüzde ötegezegen tespiti uzay biliminin en sıcak sahası. 

  “Lee Billings olağanüstü bir iş başarmış... Ortaya çıkan şey ise evrende -şimdilik- yalnız olmanın ne anlama geldiğine dair harika, zengin bir biçimde ayrıntılı bir çalışma.” 

  - Carl Zimmer, Virüs Gezegeni ve Evrim kitaplarının yazarı

  “Çok zarif… Dili, pratikte genlerimiz kadar eski bir serüvenin ihtişamına uygun olan en iyi birkaç kitaptan biri; ötegezegenler hakkındaysa en iyi kitap!” 

  - New York Times Book Review

  “Roketbilimci olmayan okurların ağzı açık kalacak.” 

  - New York Times “Newly Released” Column

  “…Billings, bu daha büyük resme, genellikle alanın devlerinin zengin birer dokuya sahip portreleri yoluyla bakmak için adımlarını geriye doğru atıyor… Bilimsel keşiflere dair olağanüstü bir öykü.” 

  - Scientific American


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 325
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 10.2014
  ₺98,40
 • Sayılar Kitabı’nın amacı, okuyucuya herhangi bir matematik altyapısı gerektirmeden “sayı” kelimesinin kullanıldığı çeşitli yolları açıklamaktır. Kitap bu işi, ders kitaplarının ve müfredatların resmiyetinden uzak bir şekilde yapıyor. Kitapta, genişleyen uygulama alanlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sayıların sürekli karmaşıklaşan gelişimini Sümer kil tabletlerinden başlayarak izleyebilirsiniz: sayma sayıları, sıfır, kesirler, negatif sayılar, ikinci dereceden irrasyoneller, cebirsel sayılar, aşkın sayılar, sonlu ötesi ve sonsuz sayılar, gerçeküstü sayılar, karmaşık sayılar, dördey sayılar, sekizey sayılar, asal sayılar, Mersenne ve Fermat sayıları, mükemmel sayılar, Fibonacci ve Catalan sayıları, Euler sayıları ve Eulerci sayılar, Bernouli sayıları. 

  “Bu kitabın en güzel yanı onu herkesin okuyabilmesidir... Eğlenerek okuyacağınız Sayılar Kitabı’ndan çok yararlı bilgiler de edineceksiniz.”

  - Ian Stewart, New Scientist

  “Sayıların tarihine ve işlevlerine göz atmak isteyenler için harika bir kitap.”

  - Science News

  “Sayılar kuramının popüler bir dile aktarılması kitabı klasik yapıyor.”

  - Library Journal


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 360
  En / Boy : 14 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2021
  ₺102,50
 • “Yaşadığımız dünyayı yalnızca matematikle mümkün olan bir kesinlikle anlamak için, 3000 yıldır süren bir arayışın mükemmel ötesi bir anlatımı.” 

  - Keith Devlin

  Görelilik kuramı, kuantum mekaniği, sicim kuramı ve çağdaş kozmolojinin tam ortasında gizli bir kavram yer almaktadır: Simetri. Güzellik Neden Gerçekliktir, antik Babil’den 21. yüzyıl fiziğine kadar bunun öyküsünü anlatmaktadır.  

  Önce üçüncü derece denklemlerini çözmenin modern yöntemini aşırmış ve bunu cebir üzerine ilk önemli kitapta yayımlamış olan, Rönesans’ın İtalyan serserisi, bilim insanı ve kumarbaz Girolamo Cardano’yla tanışırız. Diğer taraftan, genç bir devrimci olan Evariste Galois’yı tanırız; o da henüz 21 yaşındayken grup kuramı alanını bularak tüm matematiğin gidişatını tek başına değiştirmişti; daha hiç bir çalışmasını bastıramadan, bir kadın uğruna bir düelloda ölecekti. Belki de en tuhafı, en önemli keşfini alkolik hezeyan krizleri arasında taş bir köprüye kendi elleriyle kazıyan William Rowan Hamiton’dur. 

  Dünyaca ünlü matematikçi Ian Stewart , trajik dehaların çok ilginç öyküleriyle birlikte, simetrinin çağdaş bilimin en önemli fikirlerinden biri haline nasıl gelişip büyüdüğünü betimlemektedir.  

  “Güzellik Neden Gerçekliktir matematik tarihinden öte bir kitap... Matematikçilerin ilginç hayat hikâyelerinin de yer aldığı kitapta, simetrinin olağanüstü tarihi eğlendirici bir biçimde anlatılmış.”

  - American Scientist

  “Bu kitap güzellik kavramı ile Her Şeyin Teorisini birbirine bağlayan simetrinin tarihini kapsamlı olarak gözler önüne sermekte ve soyut matematiğin insanlığın bilgi birikimine olan katkısını ortaya koymakta.”

  - Charlotte Mulcare, Biyolojik Antropolog, Cambridge


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 352
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 9.2015
  ₺102,50
 • Doğum kontrol hapları, kadınların çekim hissettiği erkek tiplerini etkileyebilir mi? Cinsellik konusunda erkeklerin ve bal arılarının ortak noktası nedir? Kum saati vücut tipi olan kadınlar, neden daha doğurgan olma eğilimindedir? Kadınlar hangi dönemlerde aldatmaya daha yatkın olurlar? İkizlerin farklı babaları olabilir mi?

  Dr. Sharon Moalem, bu türden pek çok kışkırtıcı soruya yanıt vererek bizi genel cinsellik anlayışından çok daha ileriye götürüyor, hem eğlenceli hem de kapsamlı bir kültürel, biyolojik ve tarihsel keşfe çıkarıyor.

  Sevişen Beden, insan cinsel organlarının kompozisyonu ve işleyişinden, cinsel çekimin arkasındaki fevkalade biyokimyaya kadar, orgazm, doğurganlık ve doğum kontrolü, sünnet, menopoz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, homoseksüellik ve daha fazlası hakkında büyüleyici yeni fikirler öne sürüyor.

  Kitapta ayrıca Osmanlı döneminde yaşamış öncü bir Türk cerrahı olan Şerafeddin Sabuncuoğlu'ndan da bahsediliyor. Sabuncuoğlu'nun Cerrahiye'ül Haniye adlı eseri, her çeşit plastik ameliyatı geniş örneklerle tarifeden ilk ameliyat rehberi olma özelliğini taşıyor.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 275
  En / Boy : 13.5 / 20
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .
  ₺94,30
 • Avatar’lar bilim kurgu konusu olmaktan çıkıyor. Günümüzde artık beyin sinyallerini kullanarak bir makineyi kontrol etmek olanaklı. Duke Üniversitesi Nöromühendislik Merkezi’nin kurucusu olan Profesör Miguel Nicolelis’in araştırmaları Nature, Scienceve diğer önde gelen bilimsel yayınların yanı sıra kendisini dünyanın en önemli yirmi bilim insanı arasında gösteren Scientific American’’da yayınlandı. Nicolelis kitabında, temel konusu beyin makine ilişkisi olan bu araştırmalarını özetliyor. Beyin sinyalleriyle bir makineyi kontrol etmenin ilk adımı beynin nasıl çalıştığım anlamaktır. İşte Nicolelis’in de dahil olduğu nörologların en büyük başarılarından birisi, beynin çok sayıda nöronla karmaşık bir mesaj veya görevi ifa ederken, aslında bir tür senfoni icra etmekte olduğunu saptamaları. Beyin temelde bir nöron konçertosudur. Karmaşık bir nöronsal mesaj ya da görevi çok sayıdaki küçük, tekil parça veya eyleme tercüme etmek aslında bir orkestranın işine benzer.
  “Beş buçuk kilo ağırlığında, seksen santim uzunluğunda ufacık bir makak maymunu, dünyanın öbür ucundaki doksan kilo ağırlığında ve bir buçuk metre boyundaki bir insanımsı robotun bebek adımlarını yönetirken kendi zihninin elektriğinden başka bir şey kullanmıyordu. Bunu ’bir robot için küçük, primatlar içinse büyük bir adım’ olarak görmemek mümkün değildi.“
  “Olağanüstü etkileyici bir kitap. Nicolelis insan beynine yeni bir bakış getiriyor ve beyin makine etkileşiminin tıpta açacağı yenilik ve kolaylıkları gözler önüne seriyor.“
  -Prof. Peter Agre-
  2003 Kimya Nobel ödülü sahibi ve Johns Hopkins Malarya Araştırma Enstitüsü Müdürü
  “Nicolelis, kendi hayatından verdiği örneklerle zenginleştirdiği hikâyesinde, nörobilimdeki büyük sorulara getirdiği bilimsel yanıtları sunuyor. Kendisinin ve ekibinin başarıları, beynin bilgisayarları ve makineleri doğrudan yönetmesine kapı açmıştır...“
  -Prof. Jon Kaas-Vanderbilt Üniversitesi ve ABD Bilimler Akademisi üyesi


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 381
  En / Boy : 13.5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 6.2012
  ₺123,00
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı