Ön Türk Tarihi, ulu önder Mustafa Kemal’den sonra ne hikmet ise, Türk Tarihinden silindi, atıldı. Ön Türk Tarihi unutturuldu. Bunun en büyük nedeni Rus ve Batı Tarihçilerinin genellikle Türk Tarihi olmadığını iddia ve ispat etme gayretlerinden başka bir şey değildi. Onlara bakarak tarih yazma gayreti içinde olan bizim tarihçilerimiz de, maalesef onlardan aşağı kalmadıkları için, ön Türk tarihi, milletin hafızasından silindi gitti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kendilerini arayan yeni Türk devletleri tarihçilerinin yoğun bir şekilde Ön Türk Tarihi araştırmaları başladı. Ve birbiri ardınca Ön Türk tarihi ile ilgili eserler yayınlandı. Bu tarihçiler içerisinde genç neslin, çalışkan ve verimli tarihçilerinden Yunus Oğuz’un, birbiri ardınca çıkan eserleri, bildiklerimizin dışında, kocaman bir Ön Türk Tarihi olduğunu göstermesi bakımından ilgiyle karşılandı.

Yunus Oğuz’un “ Türk Tarihine Yeni Bir Bakış “ eseri, Türk dünyasının hemen her bölgesinde ilgiyle karşılandı. Hakkında olumlu ya da olumsuz birçok eleştiriler yapıldı. Genelde, Ön Türk Tarihine merak ve ilgi uyandıran bu eser, beklenenden daha büyük ve geniş kitlelere ulaştı. Türkiye Türkçesi, İngilizce, Rusça ve diğer Türk lehçelerinde yayınlandı.

Kitabımızın içinde yer alan altmış mektubun yazarı olan, âlim ilahiyatçı ve tarihçi Bahtiyar Tuncay Bey, kitap hakkındaki düşüncelerini, gördüğü eksiklikleri tamamlayarak Yunus Oğuz Bey’e iletti. Elinizdeki kitap, Bahtiyar Tuncay beyin, Yunus Oğuz Bey’in “ Türk tarihine Yeni bir Bakış “ kitabı hakkında, Yunus Oğuz’a yazdığı altmış mektuptan oluşmuştur. Her mektup, hemen hemen ayrı konularda Ön Türk tarihi ile ilgili bugüne kadar hiç duymadığınız, hiç görmediğiniz yeni bilgiler içermektedir. Sümer, Asur, Babil, Elam tabletlerinden; Tevrat’tan, Alban tarihinden, Strabon’un Coğrafyasından, Heredot’un tarihinden, Bîsütun yazıtlarından, Küçük Edda abidesinden, mitlerden, efsanelerden, destanlardan alınan belgelerle güçlendirilmiş fikirleri bulacağınız bu kitabı, “ Ben Türk’üm” diyen ve tarihinin nerelere kadar uzandığını ve nereden geldiğini, Ön Türklerin kimler ve ana yurtlarının neresi olduğunu merak eden, herkesin okumasını gönülden tavsiye ediyoruz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 286
En / Boy : 13 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 9.2017
₺20,50

En eski Türk boylarından biri olan Sakların, kimler olduklarını ve nerelerde yaşadıklarını eminim ki, bir çoğumuz bilmiyoruz. Hatta adlarını bile yeni duyanlarımız olduğunu zannediyorum. Saklar hakkında bugüne kadar Türk edebiyatı ve tarihi alanlarında hiçbir kitap yayınlanmamıştır. Yayınevimiz, bu konularda uzman olduğunu bildiği, Azerbaycanlı âlim İlahiyat ve tarihçisi Bahtiyar Tuncay Bey’in bu alanda yazılmış ilk kitabını yayınlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duymaktadır.

Sakların tarihi, dili ve edebiyatları, Ön Türk Tarihi yıllarından bugünlere kadar, kesiksiz sürüp gelen Türk tarihinin, önemli bir bölümünü oluşturur. Elinizde tuttuğunuz kitap, demiri ilk işleyen, ıslık çalan ok uçlarını ilk üreten, kılıcı, mızrağı keşfeden bu Türk boyunun, tarih boyunca nerelere gittiği, nerelerde meskûnlaştığı, neler yaptıkları ve nasıl yaşadıkları hakkında, merak edilen her sorunun cevabını bulabileceğiniz bir eserdir. Çok uzun yıllara dayanan araştırmaları ile Türk Tarihi’nin bilinmeyen bir dönemini ışıklandırarak gözler önüne sermeye çalışan Bahtiyar Tuncay Bey’in, Ön Türk tarihi hakkındaki fikirlerini, görüş ve düşüncelerini de bulabileceğiniz bu eserin, benzerini ya da başka bir şekilde yazılmış örneğini Türkiye’de bulmanız mümkün değildir. Bu eser alanında tektir!

Batılıların tarihimizi tahrif ederek belgelerin üstünü örterek bizi tarihten silme çabalarının en üst düzeye ulaştığı bir dönemde, Ön Türk tarihi ile ilgili eserler ortaya koyarak gerçek tarihimizi aydınlatmayı hedef olarak alanların tümüne milletimiz adına saygılarımızı sunuyor, minnet ve şükran duygularımızı gönderiyoruz. Bilgeoğuz yayınları olarak bu tür eserleri yayınlamaktan gurur duyduğumuzu belirterek araştırmacılarımıza kapılarımızın açık olduğunu ilan etmekten gurur duyduğumuzu söylemek istiyoruz.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 208
En / Boy : 13 / 21
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 9.2017
₺32,90
1
Çerez Kullanımı