Ankara Araştırmaları Dergisi Cilt:4 SAyı:2 Aralık 2016

Ankara Araştırmaları Dergisi Cilt:4 SAyı:2 Aralık 2016 (6958888300178)

0,00
Marka : Kolektif
Fiyat : ₺12,30(KDV Dahil)

Erken Cumhuriyet döneminde modernitenin simgesi olan ve diğer şehirlere de örnek olması tasarlanan Ankara, gerçekten büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Bu dönüşüm literatürde Ankara ile ilgili pek çok kent araştırmasına konu olmuştur.  Son yıllarda, Ankara yine büyük ve hızlı bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu kez bizlerin de tanıklık ettiği bu dönüşümün Ankara'yı yine kent araştırmalarının ilgi odağı haline getirdiğini gözlemlemekteyiz.
 
Ankara Araştırmaları Dergisi'nin 8. sayısında farklı disiplinlerden, araştırma verileri özgün olan çalışmalarla okuyucularımızın karşısındayız.  Yakın tarihimizdeki izlerini dahi hızla kaybettiğimiz günümüzde, hayatta kalan kuşağın belleklerindeki Ankara yansımalarını takip etmenin; akademik kent araştırmalarına önemli veriler sağlayacağını  öngörerek, derginin bu sayısından itibaren yeni bir bölümü de ekliyoruz :  Kent Anıları.
 
Derginin hakemli makalelerinden ilki,  1950'lerde ortaya çıkan ve çevrenin, bireylerin duygu ve davranışları üzerindeki etkilerini tanımlayan psikocoğrafya kavramı çerçevesinde Ulus'taki kentsel dönüşümü inceleyen bir araştırmadır. Ankara özelinde kent araştırmaları açısından daha önce deneyimlenmeyen yeni bir yöntem uygulayan bu çalışmanın, bundan sonraki araştırmalara da farklı bir ufuk açacağını umuyoruz.
 
Yaşamının büyük bir bölümünü Ankara'da geçirmiş olan 18. Yüzyıl şairlerinden Razi'nin Ankara ile ilgili 42 manzumesinin incelendiği ikinci makalenin ise Ankara tarihi ve kültürüne büyük katkı sağlayacağını   düşünmekteyiz. Derginin üçüncü makalesi ise çok önemli bir kaynağı günyüzüne çıkarıyor. Ankara araştırmalarında daha çok  mimari yapılarıyla gündeme gelen Giulio Mongeri bu kez, 1897'de Ankara'ya yaptığı ilk seyahatinden ilginç gözlemleriyle karşımıza çıkıyor. Mongeri'nin bu seyahati sonrasında Illustrazione Italiana dergisinde yayımladığı notları, Ankara ile ilgili bilgi kaynaklarının oldukça sınırlı olduğu bir dönemi aydınlatıyor.
 
Bir diğer makale, Ankara'nın, mimarlık tarihi açısından Orta Yüzyıl modernizmini temsil eden yapılarından ve günümüzde ayakta olmayan Übeyde Elli Apartmanı'nın mimari özgünlüğünün yanı sıra bu apartman özelinde  dönemin yaşam kültürüne de ışık tutuyor.
 
Ankara'nın iktisadi tarihinde çok önemli bir yeri olan sof kumaşının  Ankara Etnografya Müzesi'ndeki 5 adet örneğinin teknik olarak incelenerek belgelenmesi de kentin kültürel mirasınına önemli bir katkı sağlayacaktır.
 
Derginin görüş yazıları bölümünde de Ankara kent tarihinin önemli simalarından Nurullah Ataç'ın, 1950'li yıllarda Ankara sinemalarında gösterimde olan filmler üzerinden Ankara'nın sosyal ve kültürel hayatına ilişkin değerlendirmelerini içeren keyifli bir yazı yer alıyor.


Sayfa Sayısı : 131
Basım Tarihi : Mart 2017
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1. Hamur
Basım Yeri : İstanbul

Benzer Ürünler

 • Sayfa Sayısı : 248
  Basım Tarihi :
  Kapak Türü : Karton Kapak
  Kağıt Türü : 2. Hamur
  Basım Yeri : İstanbul
  ₺96,25
 • Ekolojik Krize Yanıtlar - Klaus Engert, Ecehan Balta, Ali Ekber Doğan
  Bir Politik Hareket Olarak Ekososyalizmin Ayırd Ediciliği ve Birleştiriciliği - Ecehan Balta-Mustafa Bayram Mısır
  Modernizm ve Kapitalizm Sarmalında Ekoloji: Devlet, Sermaye, Sivil Toplum - Gözde Orhan
  Endüstriyel Tarımın Krizi ve Küba Tarımı - Özgür Kanbir
  Karpuzlar ve İnsanlar Hakkında: Türkiye'de Mevsimlik Tarım İşçiliğinin ve Tarımdaki Neoliberal Dönüşümün Politik Ekolojisi Yolunda - Ethemcan Turhan
  Coğrafi İşaretler ve Küresel Piyasalarda Yerelleşen Tarım Ürünleri: Ege Pamuğu Logosu Üzerine Bir Saha Çalışması - Derya Nizam
  "Yenilenebilir Enerji" vs. Yenilenemeyen Doğa: Karbon Ticareti - Selim Yılmaz-Gaye Yılmaz
  Kimlik Politikaları ve Sol Hareketle İlişkisi - Evren Kocabıçak
  Kapitalist Devlet ve Toplumsal Polisliğin Tarihi Seyri: Devlet-Güvenlik İlişkisinde Bir Dönemlendirme Denemesi - Evren HaspolatTanıtım Yazısı'ndan


  Sayfa Sayısı : 192
  Basım Tarihi : Haziran 2011
  Kapak Türü : Karton Kapak
  Kağıt Türü : 2. Hamur
  Basım Yeri : İstanbul
  ₺42,90

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : Ankara
  Sayfa Sayısı : 469
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 9.2018
  ₺120,00
 •  
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 382
  En / Boy : 15,5 / 24
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 2.2014
  ₺114,80
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı