Özgürlüğün Anayasası
Özgürlüğün Anayasası

Özgürlüğün Anayasası (9786054665037)

İndirim Oranı : %12 İndirim
Fiyat : ₺65,00
İndirimli : ₺57,20
₺9,53 'den başlayan taksitlerle

Friedrich A. Hayek'in Kölelik Yolu (The Road to Serfdom) adlı eseri 1945’te ilk yayınlandığı zaman, eleştirmenlerce John Stuart Mill’in ünlü Hürriyet Üstüne (On Liberty) adlı eseriyle eş tutuldu. Eldeki çalışmada Profesör Hayek bize, alan ve soluk itibariyle daha çok Milletlerin Zenginliği’ne (Wealth of Nations) benzer şekilde, özgür toplumun ilkelerinin pozitif bir ifadesini sunmaktadır. Genel okuyucuya yönelik yazılan Özgürlüğün Anayasası (The Constitution of Liberty) Batı uygarlığının gelişmesine kılavuzluk etmiş ve bunu sürdürmesi gereken özgürlük ideallerinin yeni bir ifadesini ortaya koymaktadır. Eğer özgür dünya yasayacaksa, her şeyden önce inandığımızın ne olduğunu, korumak istediğimizin ne olduğunu bilmemiz gerektiği ikazında bulunmaktadır.
F. A. Hayek ahlak ve antropolojiden, hukuk bilimi ve düşünce tarihine, oradan refah devleti ekonomisine uzanan sosyal felsefenin mükemmel bir açıklamasını sunar. Kısım 1’de özgürlüğün sadece bir değer olmayıp, tüm moral değerlerin koşul ve kaynağının yer aldığı özgür toplumun ahlaki temellerini tahlil eder. "Özgürlük ve Hukuk" üzerine olan Kısım 2'de Hayek, Batı insanının bireysel özgürlüğü temin için geliştirdiği kurumları inceler. Kısım 3'te de özel teşebbüs ile sosyalist teşebbüs arasındaki ilişkileri tartışır ve refah devletinin yöntemleri ve hedeflerinin, ihtimallerinin ve tehlikelerinin tam bir tasvirini verir. Bu şekilde, özgürlük ilkelerini, önemli iktisadi ve sosyal konulara uygulayarak test eder.

- Spectator

Temel bir eser: Özgürlük ile özgür olmama durumu ve bunların her birinden yana olan kurumlar üzerine derinlemesine düşünülmüş bir bildiri. Bildiri üç kısma ayrılmış. Bu üçlü yapı muhteşem bir başarı, birinci sınıf bir düşünürün yüksek bir idealin hizmetindeki eseri."

- Economist

Yazar F. A. HAYEK, hem hukuk hem siyasal bilimler alanında doktor unvanı aldığı Viyana üniversitesinde okudu. Birkaç yıl memuriyetten sonra, Avusturya İktisadi Araştırma Enstitüsünün ilk direktörü oldu. 1931’de LSE'de kendisine kürsü verildi. Ardından 1950’de Şikago Üniversitesine Sosyal ve Moral Bilimler profesörü olarak gitti. Dr. Hayek ardından Almanya Freiburg Albert-Ludwig Üniversitesinde ekonomi profesörü oldu. Bu üniversitede kendisine 1976’da da fahri profesörlük tevdi edildi. Ayrıca Şikago Üniversitesi fahri profesörlüğü, British Academy üyeliği ve birçok üniversitenin fahri doktorluk payelerine sahiptir. F. A. Hayek 1974’de Nobel Ekonomi ödülüne layık görüldü.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 783
En / Boy : 14,5 / 19,5
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : 6.2013