Malik Bin Nebi’de Medeniyet (9786055222147)

Tedarikçi : Mahya Yayınları
İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺30,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺24,00(KDV Dahil)
* ₺4,00 'den başlayan taksitlerle

(Sosyo-Entelektüel Temeller)

Bir medeniyetin ürünlerini kullanmaya çalışanlar, yeni bir medeniyet kuramazlar. Çünkü hiçbir medeniyet, sattığı emtia ile birlikte, o emtiayı yapan zihni de vermez. O eşyayı yapan zihni, düşünceyi, zevki ve daha ellerimizle dokunamayıp da onun içinde gizli ve saklı bulunan ve o olmadan her şeyin başıboş ve anlamsız kaldığı şeyi, yani hayatiyetin kaynağı olan ruhu almadan, o medeniyeti almış olamayız.

Elinizde bulunan bu eser, çağdaş bir düşünürün medeniyet teorisini ele alışını ve değerlendirmesini anlatmaktadır.
Araştırmacı öncelikle, sosyal bilimler alanında kullanılan yöntemler hakkında genel bilgiler vermekte ve kendisinin Ritzer’in meta-teorileştirme yöntemini kullandığını bildirmektedir. Daha sonra medeniyet konsepti üzerinde durmakta ve farklı medeniyet tanımlarına yer vermektedir. Özellikle medeniyet kavramının Batı dünyasındaki algılanışı ile İslam dünyasındaki algılanışı arasındaki farkları gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda medeniyet kavramının yöresel veya bölgesel bakış açılarıyla değil, bütüncül ve evrensel bakış açısıyla ele alınması gerektiğine dikkat çekmektedir. Yazar ayrıca medeniyet olgusunun sadece tarihselci veya sosyal bilimci bir yaklaşımla ele alınmaması gerektiğini, bunun yerine çok disiplinli ve global yaklaşımların tercih edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Bu araştırma, Malik Bin Nebi’nin düşünce dünyası üzerinde yapılmış ilk ve özgün bir çalışma olmanın da ötesinde, İslam dünyasında medeniyet düşüncesi alanında yapılmış önemli bir araştırmadır.

 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 304
En / Boy : 16,5 / 23
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 7.2013