Kırılgan Tasarım
Kırılgan Tasarım

Kırılgan Tasarım (9786052116302)

0,00
Fiyat : ₺36,08

Bankasız devlet, devletsiz banka olur mu? Neden bazı ülkeler bankacılık krizlerine diğerlerinden daha çok meyillidir? Nasıl oluyor da kültürleri, yasal sistemleri, hatta sınırları ortak olan ülkeler bu kadar farklı deneyimlere sahip olabiliyor?

Calomiris ve Haber, kronik banka krizleriyle kredi kıtlığının rastgele ortaya çıkmadığını göstermek için siyasi ve ekonomik tarihten yararlanarak toplumdaki farklı oyuncular ve çıkar grupları arasında koalisyonların nasıl kurulduğunu, bu yolla siyasetin nasıl belirlendiğini mercek altına alıyor. Farklı tarafların ittifak yaparak kaynak ve maliyetleri paylaştırdığı sürece “banka pazarlıkları oyunu” adını veren yazarlar, bu kilit süreci analizlerinin merkezine oturtuyor, oyunun Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Meksika ve Brezilya’da tarih boyunca nasıl oynandığını da ayrıntılı şekilde inceliyor.

Devletlerin bankalara, bankaların da devletlere neden muhtaç olduğuna ışık tutan Kırılgan Tasarım’da, bankacılığın gelişiminin ve finansal krizlerin farklı koşullar altında izledikleri farklı yolların olağanüstü ayrıntılı bir tablosu çiziliyor.

Charles W. Calomiris, Columbia Business School’da Henry Kaufman Finans Kurumları Profesörü ve Columbia School of International and Public Affairs’de profesör. Stephen H. Haber, Hoover Enstitüsü’nde Peter and Helen Bing Kıdemli Araştırma Üyesi ve Stanford Üniversitesi School of Humanities and Sciences’da A.A. and Jeanne Welch Milligan Profesörü.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 472
En / Boy : 16,5 / 24
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2018

:
Benzer Ürünler
 •     


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İzmir
  Sayfa Sayısı : 415
  En / Boy : 15 / 21,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2009
  ₺18,75

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 3507
  En / Boy : 13,5 / 20
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : .
  ₺120,00
 • Adam Smith (1723-1790): Çağının önde gelen ahlâk felsefecilerinden biri ve "iktisatın başlangıç kitabı" Milletlerin Zenginliği (1776) ile kalıcılaşmış bir 18. yüzyıl düşünürüdür. Elinizdeki baskıysa, bu önemli yapıtın Türkçedeki ilk ve tek eksiksiz çevirisi olmasının yanı sıra, Prof. Dr. Gülten Kazgan'ın kapsamlı sunuşuyla da farkını ortaya koymaktadır. Haldun Derin (1912- 2004); Atatürk, İnönü ve Bayar dönemi anılarını kitaplaştırdığı Çankaya Özel Kalemini Anımsarken: 1933- 1951 'den (1995) Shakespeare, Adam Smith ve Orwell çevirilerine, bürokrasimizin en önemli çevirmen- yazarlarındandır. Milletlerin Zenginliği ise bugün çevirmeninin elinden çıktığı biçimiyle yayımlanışıyla da bir "vasiyeti" yerine getirmektedir.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 1094
  En / Boy : 12,5 / 20,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2016
  ₺21,00
 •  

   


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 616
  En / Boy : 13,5 / 20
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 4.2016
  ₺85,00

 • Son on yılın ekonomik bakımdan dünya çapında en önemli olayı, ikinci dünya savaşından sonra kapitalist kampın tek ve en büyük gücü olarak belirmiş olan Birleşik Amerika Devletleri'nin karşısında, aynı kampın içinden Japonya ve Avrupa'nın etkin ekonomik güçler olarak belirmesidir. Ünlü Fransız solcu liberallerinden Jean-Jacques Servan-Schreiber'in, kapitalizm içi bu çatışmayı ele alarak Amerika'nın üstünlüğünü belirten <> adında bir kitap yazdığı ve bu kitabın büyük yankılar uyandırdığı bilinmektedir. Ekonomi alanında çağdaş sosyalist kuramcıların en önemlilerinden birisi sayılan Ernest Mendel sonraki gelişmeleri de gözönüne alarak, J-J. Servan-Schreiber'in bu eserine <> ile sosyalist bir cevap vermiş, soruna diyaletik bir yaklaşımın nasıl olabileceğini araştırmıştır. Çıkar çıkmaz bellibaşlı dünya dillerine çevrilen bu eserin, Avrupa ile Amerika'nın çatışmasının gittikçe hızlandığı bir dönemde, Türk okurları için ilginçve yararlı bir başvurma kitabı görevini yapacağı kuşkusuzdur.


  Sayfa Sayısı : 0
  Basım Tarihi : Temmuz 0
  Kapak Türü : Ciltsiz
  Kağıt Türü : 3. Hamur
  Dili : Türkçe
  ₺7,50 KDV Dahil
Çerez Kullanımı