Keyfeni'nin Mutfağı
Keyfeni'nin Mutfağı

Keyfeni'nin Mutfağı (9786056418471)

0,00
Yayinevi : Gordios Kitap
Fiyat : ₺13,89

Değerli Okuyucular, Kitabın adı neden "Keyfeni'nin Mutfağı" diye merak edenleriniz olmuştur. Peki "Keyfeni" ne demektir? Türk mutfak tarihine meraklı olanların "Keyfeni" kelimesi hakkında mutlak bir bilgileri vardır. Bundan 50-60 yıl önce Anadolu Köylerinde üç gün ile bir hafta süren davullu zurnalı düğünler olurdu.

"Keyfeni" bu düğünlerde tüm yemek yapım, sunum ve organizasyonundan sorumlu olan tecrübeli aşçıya denir. Keyfeni düğünün son gününde; gelin, oğlan evine getirildiğinde, çiftlerin beraberliklerinin mutlu ve evlerinin bereketli olması dileğiyle yaptığı aşure benzeri tatlı aş (datlaş)'ı onlara ikram ederek görevini sonlandırır.

Keyfe'nin sözlük anlamı yukarıda belirttiğim gibi olsa da benim için Babaannem'i ifade eder. Bu kitap; Keyfeni ismi ile beni tanıştıran, eli lezzetli, kendi köyümüzün ve civar köylerin düğün yemeğini yaptırabilmek için sıraya girdiği, devlet büyüğü gelmiş gibi ağırladığı otoriter, saygın bir Osmanlı kadını olan Babaannem için yazılmış ve O'na ithaf edilmiştir.

Sizleri çeşitli yörelerimizden seçilmiş değişik tat ve lezzetlerle tanıştıracak bu kitabım yemek çeşitlerini Keyfeni gibi yapmanızı sağlayacak. Eliniz bereketli, yemeğiniz lezzetli, yuvanız sağlıklı ve mutlu olsun.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 311
En / Boy : 15,5 / 22,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2014

Benzer Ürünler
 • Hazır Yiyecekler Azalan enerjinizi, basit ve lezzetli çiğ atıştırmalıklarla tekrardan kazanın. İşlenmemiş kuruyemişler, tohumlar, sebzeler, hindistancevizi ve hatta kakao hem hızlı hazırlayabileceğiniz, hem yanınızda taşıyabileceğiniz, hem vücudunuza yakıt sağlayabileceğiniz, hem de temel besinleri alabileceğiniz çok lezzetli tariflerin ana içerikleridir! Haydi durmayın, kendinizi şımartın. Size iyi gelecek!


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 272
  En / Boy : 16,5 / 19
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .2011
  ₺58,90
 • Çocuklar için hazırlanmış sıra dışı bir yemek kitabıdır. Bu kitabı diğer yemek kitaplarından ayıran başlıca özellik interaktif oluşudur. Çocuklar kendi damak zevklerine göre tarifleri değiştirebilir, kendi geliştirdikleri tarifleri kitaba işleyebilirler. Bunun gelişigüzel olmaması için kitapta çocukları tükettikleri besinlerle ilgili bilgi edinmelerini teşvik edecek deneysel öneriler yer almaktadır. Kitabın önsözünde değinildiği gibi; bu kitapta hiçbir yasak yok. Sadece ‘Obezite’ ve ‘Bulimia’ gibi çağımız hastalıklarından sakınabilmeleri ve dengeli beslenebilmeleri için kendi formüllerini bulmaları teşvik ediliyor. Tariflerdeki esneklik ile çocukların yaratıcılıklarının geliştirilmesi amaçlanan bu kitapta, besinlerle ilgili doğrudan yasaklayıcı, kötüleyici cümlelerden bilinçli olarak kaçınılmış, bunun yerine doğal besinlerin özgün lezzetlerinin ortaya çıkarılmasına yönelik deneysel tatlara yer verilmiştir. Kitabın önsözünde sözü geçen sağlıklı beslenme ile ilgili kavramların yanı sıra rafine mutfak kültüründe kullanılan bazı terimlere de arka sayfalarda ansiklopedik bilgi olarak yer verilerek çocukların yeme-içme kültürü ile ilgili bilgi ve sözcük dağarcığının arttırılması amaçlanmıştır.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 208
  En / Boy : 19,5 / 24
  Kağıt Cinsi : Kuşe
  Basım Tarihi : .
  ₺7,90
 • Yöresel yemek kitapları serisinin devamı olan bu yeni kitap önümüzdeki günlerde okuyucuları ile buluşuyor. Yemeklerini Mesut Erdoğan’ın derlediği ve fotoğraflarını Buğrahan Şirvancı’nın çektiği bu eser, ülkemizde ilk defa, bir ilçeye ait yemeklerin düzenlenmesi özelliğini taşıyor. Yemeklerin orijinallerine sadık kalınarak hazırlandığı ve öykülendirildiği Mengen Yemekleri, içerdiği sunumların evinizde de yapılabileceğini gösteriyor. Eserin sahibi Mesut Erdoğan 25 yıllık mesleki tecrübesini aşçılık, danışmanlık ve yemek stilistliği ile de pekiştirmiş. Yazar, birçok firmaya hazırladığı yemek kitabı ve benzeri çalışmaların ardından kendi namına ilk eserini doğup büyüdüğü yer olan Mengen için hazırladı. Kitabın metinlerinde ve yemek reçetelerinde kullanılan yalın dilin devamını yemek resimlerindeki sadelik oluşturmaktadır. Folklorik esintilere fazla yer verilmeyen bu kitapta modern ve duru bir hava esmektedir. Bu doğallığın karşısında cesaretlenecek ve evinizde de bu yemekleri deneyeceğinizi düşünüyoruz.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 181
  En / Boy : 19,5 / 27
  Kağıt Cinsi : Kuşe
  Basım Tarihi : .2007
  ₺9,03

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 144
  En / Boy : 23 / 28,5
  Kağıt Cinsi : Kuşe
  Basım Tarihi : 10.2017
  ₺140,00

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 292
  En / Boy : 15,5 / 23
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 3.2013
  ₺63,75
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı