Kalkınma İktisadının Penceresinden Türkiye'ye Bakmak (9789750522772)

İndirim Oranı : %22 İndirim
Fiyat : ₺9,00
İndirimli : ₺7,02
Tahmini Teslim Süresi : 10 Gün
₺1,17 'den başlayan taksitlerle

Fikret Şenses’e Armağan

Kapitalizmin 1970'lerden beri süregelen neoliberal dönüşümünün, iktisat terminolojisi ve söylemi üzerinde de etkileri oldu. Bunlardan biri, "kalkınmakta olan ülke" kavramının yerini ''yükselen piyasa ekonomisi- teriminin alması, burjuvazi-ücretli emek gibi öznelerin hep beraber "piyasa oyuncuları"na indirgenmesidir. Elinizdeki kitap, kalkınma iktisadının, bu yeni terminolojinin belki üstünü örtülü ama aslında ortadan kalkınmamış olan temel meselelerini gündeme getirmeye çatışıyor: Eşitsizlik,yoksultuk,insani gelişme ve bu bağlamda sağlık ve eğitim. Makalelerin büyük bölümü, Türkiye ekonomisinin son dönem gelişmelerini bu eleştirel bakıs açısından irdelemeye ayrılmıştır.

Bunun yanı sıra, iktisat biliminin ufkunu ve imkanlarını gösteren (ve genişleten) zengin bir konu çeşitliliği bulabilirsiniz derlemede: Kar oranının düşme eğitimi yasasını... yönetisim ideolojisi ve onun -kunımlara yüklediği sihirli anlamı... Divitçioğhinun Asya tipi üretim tarzı ve Veblen'in -aylak sınır kavramının islevselliğini ele alan, -büyüme- mitosuna karsı -ekonomik küçülme- fikrini tartışmaya açan makaleler.

Hasan Cömert, Emre Özçelik ve Ebru \formda-nın hazırladığı derlemede R. Funda Barbaros, Ayse Buğra, Nesrin Dağ, Alper Duman, Gül Ertan Özgüzer, Fatime Güneş, Nil Demet Güngör, Murat Koyuncu, Ahmet Öncü, İzzettin Önder, Semsa Özar, İ. Can özen, Şevket Pamuk, Menevis Uzbay Piriü ve E. Ahmet Tonak'ın yazılan yer alıyor. 


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 312
En / Boy : 13 / 19
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 10.2017