Efil Ekonomi Araştırma Dergisi Sayı 1

Efil Ekonomi Araştırma Dergisi Sayı 1 (2619958015011)

0,00
Marka : Kolektif
Fiyat : ₺40,00

Efil Ekonomi Araştırmaları Dergisi ilk sayısı ile yayın dünyasına adımını atıyor.

EfilJournal; uluslararası kimlikte, hakemli ve süreli bir yayın organı olarak yılda 4 defa, hem basılı hem dijital ortamda yayımlanacaktır. Yazı dili İngilizce ve Türkçedir. Derginin Editörlüğünü Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, Eş-Editörlüğünü ise Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede üstlenmiştir. Efil Ekonomi Araştırmaları Dergisi, iktisat kuramının geleneğine sahip çıkmaktadır. Bundan dolayı, iktisadi düşünce tarihine ilişkin makalelere de yer vermek için çaba göstermektedir. Amacımız iktisadı, geleneğini yadsımadan yerine oturtmaktır.

Ekonomi kuramı, küresel krizden ciddi yaralar almıştır ve bu yaraları sarması zaman alacaktır. Krizin faydası; genç iktisatçılara iktisadın neoklasik iktisattan ibaret olmadığını, iktisadı öğrenmek için gerilere gidilmesi ve Adam Smith’e kadar okunması gerektiğini göstermesi oldu. Böyle bir eğilimin gelişmesi, iktisat kuramına önemli katkı sağlayacaktır.

Prof. Dr. Osman Aydoğuş; TÜİK’in 2016 milli gelir revizyonunun, milli gelir serilerine daha önce hiçbir dönemde ve hiçbir ülkede görülmemiş boyutlarda getirdiği değişiklikler üzerine makalesinde, Türkiye’deki milli gelir revizyonunun sonuçları ve inşaat sektörünü ele almaktadır.

Prof. Dr. Arne Heise ve Dr. Sebastian Thieme, Almanya üniversitelerindeki heterodoks ekonomi gelişimini müzakere etmektedir. Makalelerinde, Lakatos’un bilimsel araştırma programları kavramına dayanarak özellikle Almanya’da iktisat içindeki çeşitlilik anlayışını netleştirmek için ekonomi sınıflandırması sunmaktadırlar.

Prof. Dr. Walter G. Park, özel Ar-Ge’nin mikroekonomik modelini geliştirip fikrî mülkiyet haklarının (FMH) Ar-Ge üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Prof. Dr. Park’a göre FHM’nin iki karşıt etkisi vardır: bir yandan, bir firmanın Ar-Ge’ye getirilerini daha iyi bir şekilde sahiplenmesini sağlar; öte yandan firmalar arasında Ar-Ge bilgilerinin yayılımlarının akışını engelleme potansiyeline sahiptir.

Prof. Dr. Ercan Eren; iktisadın öznesinin insan olduğu gerçeği, öznellik ve belirsizlik sorunlarının göz ardı edilmesine ve iktisatta evrimin dikkate alınmamasına kısmen de olsa yanıt verdiği makalesinde, evrimsel kompütasayonel yöntemler ve özellikle ajan bazlı modellemeyi incelemektedir.

Prof. Dr. Sübidey Togan, “Türkiye’nin, girişimlerinde başarılı olabilmesi, ülkenin AB’nin karayolu ulaştırması mevzuatının tamamını kabul etmesi ve uygulamasına bağlıdır.” diyerek karayolu kotaları ve AB-Türkiye karayolu taşımacılık hizmetlerinin liberalizasyonu yazmıştır.

Prof. Dr. Öner Günçavdı, “İstanbul Teknik Üniversitesinde İktisat Bilimi ve İktisat Eğitiminin Yüz Yılı” başlıklı yazısıyla Osmanlı’dan günümüze iktisat derslerinin bir mühendislik okulu müfredatına girişini ve gelişimini inceleyerek İTÜ’nün tarihi gelişim sürecini örneklerle ortaya koymaya amaçlamaktadır.

Prof. Dr. Harun Öztürkler, Prof. Dr. Bülent Güloğlu ve İTÜ Araştırma Görevlisi Murat Güven, Türkiye’deki, 1973-2014 dönemi reel faiz oranı ve özel yatırımlar arasındaki ilişkiyi modellendirmektedir.
Okuyarak kalınız…


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 176
En / Boy : 19 / 27
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 3.2018

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı