Azerbaycan Bayatıları
Azerbaycan Bayatıları

Azerbaycan Bayatıları (3990000003856)

0,00
Fiyat : ₺4,68


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri :
Sayfa Sayısı : 681
En / Boy : 16 / 22
Kağıt Cinsi : 1. Hamur
Basım Tarihi : .1998

Benzer Ürünler
 •  
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 299
  En / Boy : 16,5 / 23,5
  Kağıt Cinsi : 1. Hamur
  Basım Tarihi : .1998
  ₺3,12
 • Ey okuyucu, şayet birgün yolun Taksim'de Gümüşsuyu'na düşerse, sokak aralarında Şinasi'yi hatırlayarak dolaş. Ve sükût ile etrafı dinle... Belki kulağına bir yerlerden onun şu ibretlik mısraları çalınır:

  Bedbaht ana derler ki elinde cühelânın
  Kahr olamk için kesb-i kemâl-i hüner eyler
  Bahtsız diye, cahillerin elinde kahrolmak için hüner kazanan kişiye derler.

  Şinasi, münâcât, ilahi
  Kasideler, gazeller
  Arz-ı muhabbet
  Eşek ile tilki hikâyesi
  Arı iel sivrisnik hikâyesi
  Karakuş yavrusu ile karga hikâyesi


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 92
  En / Boy : 13,5 / 20
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .
  ₺19,92
 • Durma sefer et diyar-ı Kalb'e Can baş ko reh-güzar-ı Kalb'e Ol şehrde kimya olurmuş Yolda beli çok bela olurmuş Bin başlı bir ejder-i münakkaş Mumdan gemi altı bahr-ı ateş (...) Bunun için hiç durma da Kalp diyarına doğru yola çık ve bu yola canını başını koy! O şehirde kimya ile uğraşılırmış: ama, yolda da çok belalar varmış: Derisi nakış nakış bin başlı bir yılan; mumdan gemilerle geçilmesi gereken ateş denizi... Ahmet Arı'nın Galip Dede'nin aşk ateşini anlattığı Şeyh Galip Divanında Aşk adlı çalışması, aşkın has bahçelerinden bir esinti getirdi dimağımıza. Bu değerli kitaba dalıp birdenbire sonuna geliveren dikkatli bir okuyucunun, o anda "Ah, keşke bitmeseydi!" diyeceğine eminim.

  -İskender Pala


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 200
  En / Boy : 13,5 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 5.2018
  ₺77,50
 • Şehnâme, Firdevsî’nin (M. 934-1020) X. Yüzyıl’da kaleme aldığı, altmış bin beyitlik eserdir. Firdevsî, İran tarihiyle ilgili rivayetleri toplamış, bu eseri otuz yılda meydana getirmiş, "Bununla İran milletini yeniden dirilttim." diyerek eserinin değerini ifade etmiştir. Rivayete göre, Gazneli Mahmud, sarayında tarihî, efsanevî bir çok resimlerle, av ve savaş silahlarıyla süslenmiş mükemmel bir mekânı Firdevsî’ye tahsis etmiş, o da bunlardan esinlenerek, zümrüt kırlarda gezerek; çimler üzerinde ve serviler altında oturarak; suların çağıltısını, bülbüllerin ötüşünü dinleyerek bu destanı kaleme almıştır. Bu eserin yazılmasından sonra, Doğu edebiyatlarında Şehnâme yazma geleneği doğmuş, pek çok şair, Şehnâme kahramanları etrafında oluşturdukları eserlerle bu geleneğin yerleşmesini sağlamıştır. Övülen kişiler Şehnâme kahramanlarıyla karşılaştırılmış; anlamsal kurgular, yine onlara telmihlerde bulunularak oluşturulmuştur. Şehnâme’nin Divan edebiyatı üzerindeki etkisi bununla sınırlı kalmamış, bazı şairler, onu manzum veya mensur olarak dönemin Türkçesine aktarmışlardır. Değişik milletlere ait pek çok destan ve mitoloji nitelikli metin, dilimize özet olarak kazandırılmışken edebiyatımız üzerinde derin etkileri bulunan Şehnâme’nin tamamını içeren bir özeti yoktur. Sadece, ansiklopedilerde, edebiyat tarihlerinde, Halk ve Divan edebiyatıyla ilgili kaynaklarda, Şehnâme kahramanlarını tanıtıcı kısa bilgilere rastlanmaktadır. Şehnâme’deki olayların gelişimi hakkında genel bilgiler edinmek ihtiyacı duyanların ya da Şehnâme’nin içeriğini merak edenlerin, altmış bin beyitlik bu eserin tamamını okumasının güçlüğü farkedilmiş, elinizdeki çalışma ile bu ihtiyaç giderilmeye çalışılmış, olaylar belli bir kronoloji içerisinde özetlenerek çeşitli yönlerden incelenmek suretiyle okuyucunun istifadesine sunulmuştur.
  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 200
  En / Boy : 12 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 2.2012
  ₺35,88

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri :
  Sayfa Sayısı : 221
  En / Boy : 12,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : .2010
  ₺80,00
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı