Altın Işık
Altın Işık

Altın Işık (9789752207585)

0,00
Tedarikçi : Bilgi Yayınevi
Fiyat : ₺18,70

Osmanlı’nın son dönemlerinde fikirleriyle dikkat çeken, sosyoloji alanının ilk temsilcilerinden olan Ziya Gökalp, toplumsal ve siyasal görüşlerini anlattığı sayısız makale yazmıştır. Yazdığı makalelerle hem döneminin aydınlarını hem de kendinden sonra gelen kuşakları etkilemiştir. Makalelerinin yanı sıra didaktik şiirler de yazan Gökalp, ulus ve tarih bilincini yerleştirmek, ulusal değerleri halka benimsetmek amacıyla eserlerini kaleme almıştır.

Türklerin Orta Asya’dan beri süregelen kültürünü yaşatmak isteyen Gökalp’in 1922’de yayımladığı Altın Işık, manzum ve mensur masallardan, Dede Korkut’tan manzumlaştırdığı parçalardan ve iki perdelik tiyatro oyunundan oluşmaktadır.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : Ankara
Sayfa Sayısı : 188
En / Boy : 13,3 / 19,5
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 4.2018

:
Benzer Ürünler
 • Saffet Babür editörlüğünde yayınlanan Yeditepe’de Felsefe dergisinin Felsefede Yöntem adlı özel sayısında, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 12 önemli akademisyenin “felsefede yöntem” ana başlığı altındaki makalelerine yer veriliyor. Badiou’da Heidegger’e, Hobbes’dan Aristoteles’e, antropontolojik yöntemden felsefe sorunlarına birçok konuya değinen bu kitap sadece Felsefe Bölümü öğrencilerinin değil, felsefeyle ilgilenen herkesin merakla okuyacağı bir derleme niteliğindedir.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 264
  En / Boy : 16 / 23
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 5.2016
  ₺22,50

 • Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 384
  En / Boy : 12,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 1.2018
  ₺28,70
 • Medyanın gündelik hayatımız üzerindeki hükmünü herhalde artık kimse inkâr etmeyecektir. “Güncel” makro gelişmelerden haberdar olma yönünde giderek genişleyen imkanlardan, mikro alanlarda kurulan kişisel ilişkiler ve kimliklere; her şey kuşatıcı bir kurum olarak medyanın dolayımından geçiyor.

  Son zamanlarda objektif önermelerin geçerliliğini yitirdiğine, duyguların ve inanışların yükselişe geçtiğine işaret etmek için kullanılan “post-hakikat”, “alternatif olgular” gibi kavramsallaştırmalarla, kamuoyunu aydınlatıcı bir mecra olarak medyanın da defteri dürülüyor. İşte tam da böyle bir zamanda, medyanın mevcut hali ve alternatif bir medya yaratma imkânları üzerine düşünmek daha da önem kazanıyor.

  Savaş Çoban’ın derlediği Medya ve Sol’a katkıda bulunan yazarlar, Marx’ın medyayı kavramaktaki gücünden iletişimin doğasına, medya endüstrilerinin rolünden toplumsal hareketlerin ortaya çıkmasında sosyal medyanın etkilerine dek medyanın çeşitli yönlerini farklı teorik yöntemlerle tartışmaya açıyor.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 348
  En / Boy : 14 / 21
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 2.2017
  ₺28,00
 • Karanlıktır İnsanın Ruhu, Edgar Allan Poe'nun eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

  “Yalnızlığımı kendi haline bırakın.”

  “Aptallık, yanlış anlama yeteneğidir.”

  “İnananlar mutludur. Şüphe edenler ise bilgili.”


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 80
  En / Boy : 12,5 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 2.2017
  ₺16,20
 • 'Kavşak noktasındaki adamdır' Ortega y Gasset: 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın, geleneksel İspanyol kültürü ile çağdaş Avrupa kültürünün, basın dünyasıyla akademik ortamın, felsefeyle politikanın, Krallık'la Cumhuriyet'in, Dikta'yla Demokrasi'nin, İç Savaş'la Dünya Savaşı'nın, bireyin kültürel konumunu belirleyen ve zenginleştiren çeşitli ve çelişkili tarihsel-toplumsal yönelişlerin kavşağında gelişmiştir kişiliği.

  O kavşakta "düşünen insanı" temsil eden yazar, insanı çevreleyen, insanla bağlantısı bulunan, onun ilgi alanını oluşturan her şeye "düşünceli bir dikkatle" yönelmeyi öneriyordu.

  Eleştirel düşüncenin günümüzde ulaştığı yer neresidir?

  Yirminci yüzyıl, insanlık tarihinde sıklıkla görüldüğü gibi acı, baskı, tahakküm ve sömürüyle doludur. Ama zamana karşı çıkarak, gözlemleri ve düşünceleriyle yaşadığımız dünyayı anlamamıza katkıda bulunan sayısız düşünürü de olmuştur bu yüzyılın... İşte Metis Seçkileri ile çağımıza yeni sezgiler getiren bu yazarlardan temsil edici örnekler sunmayı amaçladık.

  Başka bir ülkede yaşayan bir yazarı Türkçe'de tanıtırken, sözkonusu iki toplum arasındaki dil, kültürel birikim, yayınlanmış ve yayınlanmamış öncüller gibi farklılıkların getirdiği güçlükler var. Türkiye'deki okuma ortamının kendine özgü koşullarını gözönünde tutarak hazırladığımız seçkilerle bu güçlüğü aşmak, eleştirel düşünceyi Türkçe'de tartışılabilir kılmak istiyoruz.


  Basım Dili : Türkçe
  Basım Yeri : İstanbul
  Sayfa Sayısı : 200
  En / Boy : 13 / 19,5
  Kağıt Cinsi : 2. Hamur
  Basım Tarihi : 9.2015
  ₺33,38
Çerez Kullanımı